18.8 C
Скопје

Анализа: Европејците повеќе штедат во време на пандемијата

Лани на тековните и штедните сметки во еврозоната пристигнало салдо од 585 милијарди евра, се вели во анализата на компанијата.

Европејците трошат помалку и штедат повеќе за време на пандемијата на коронавирусот, покажува студијата на Deposit Solutions, финансиска фирма со седиште во Хамбург.

Лани на тековните и штедните сметки во еврозоната пристигнало салдо од 585 милијарди евра, се вели во анализата на компанијата.

Обемот на заштеди во еврозоната се зголеми за 48 проценти во споредба со 2019 година, кога изнесуваше 395 милијарди евра. Од таа сума, дури 150 милијарди евра им припаѓаат на германските штедачи, покажува истражувањето во кое е нагласено дека има трајно ниски каматни стапки на банкарските депозити.

Во Германија, заштедите се зголемија за 37 проценти од претходната година, повеќе отколку во Италија (32 проценти), но помалку отколку во Франција (72 проценти) и Шпанија (38 проценти).

Во Велика Британија, која беше анализирана одделно од еврозоната, заштедите пораснаа за 170 проценти.

Поврзани вести

ВИДЕО | Андоновиќ: Тензии во Црна Гора – владата на Кривокапиќ пред оставка поради резолуцијата за Сребреница

Слободен печат

Анкета за бугарските избори: Разликата меѓу ГЕРБ и „Има таков народ“ е помала од 2 отсто

Слободен печат

ВИДЕО | Д-р Пановски: Нов бран нема да биде ни приближно силен како претходните

Слободен печат

ВИДЕО | Дерала: Мобилност, посветеност и непристрасност – отворен повикот на ЦИВИЛ за набљудувачи

Слободен печат

180 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Директорот на руско разузнавање тврди: Сталин ја нарекол дезинформација пораката дека Германија е подготвена за напад врз СССР

Слободен печат

Остави Коментар