Амфилохије одговори на последното предупредување од Марковиќ: Црквата не поттикнува демонстрации

„Оваа Црква не е против државата ниту, на било кој начин, го поткопува нејзиниот правен поредок. Секој напад врз полицијата го сметаме за подметнување против Црквата. Го поддржуваме неговиот (на Марковиќ) повик за дијалог, но само таков дијалог во кој би се почитувал ставот на Црквата, а досега тоа не се случи, туку се покажа како партиско и беззаконско едноумие“, се наведува во соопштението.

Митрополитот црногорско-приморски вечерва му одговори на црногорскиот премиер Душко Марковиќ дека Црквата не ги поттикнува демонстрациите, особено не оние насилните, ниту пак на судири со полицијата, по повод донесување на Законот за слобода на вероисповед, пренесоа српските медиуми.

– Тоа, од друга страна, не значи дека верниците не се слободни да го искажат своето противење на беззаконието и лошата намера кон нашата Црква кое следеше по донесувањето на овој Закон, и истото храбро, јасно и одлучно да го соопштуваат во јавноста – порача митрополитот Амфилохије.

Во соопштението испратено до медиумите, се наведува дека Марковиќ претходно денес го повикал митрополитот на одговорност за насилнството и потполно непримерно му упатил предупредување, иако, како што велат, и самиот митрополит и црногорско-приморската митрополија јасно и недвосмислено рекле дека се против насилството.

Прочитајте и...  Тачи: Сега е време Косово да стане членка на Обединетите нации

– Оваа Црква не е против државата ниту, на било кој начин, го поткопува нејзиниот правен поредок. Секој напад врз полицијата го сметаме за подметнување против Црквата. Го поддржуваме неговиот (на Марковиќ) повик за дијалог, но само таков дијалог во кој би се почитувал ставот на Црквата, а досега тоа не се случи, туку се покажа како партиско и беззаконско едноумие – се наведува во соопштението.

Се додава дека денес во Улцињ е одржан Епископски совет на Српската православна црква (СПЦ) во Црна Гора на кој сите свештеници и во оваа можност, без ислучоци, ја покажале својата верност на митрополитот, на Митрополијата и на српската патријаршија.

Претходно денес, црногорскиот премиер Душко Марковиќ го предупреди митрополитот Амфилохије да не поттикнува немири во Црна Гора.

Прочитајте и...  ФОТО+ВИДЕО: Ова е повеќе од воена состојба, катаклизмата е пред нас, вели Мицкоски

Поврзани вести

Две жени од Виница и Берово починаа на штипското Инфективно одделение

МИА Агенција

ВМРО-ДПМНЕ испрати телеграма со сочувство до семејството на Амди Бајрам

Слободен печат

Конференција за масовен и алтернативен туризам на Шар Планина

Слободен печат

Шпански региони бараат Владата да воведе вонредна состојба

Слободен печат

Црни рекорди во регионот: Бугарија, Србија и БиХ со најмногу заразени, Словенија и со починати од ковид-19

Слободен печат

Меркел со порака до Германците: Намалете контакти и патувања

Слободен печат

Остави Коментар