Американски регулатор утврдува дали компанијата Фејсбук станала монопол

Федералната трговска комисија на САД (ФТЦ) во рамките на антимонополска истрага во однос на Фејсбук, утврдува со какви цели оваа компанија купувала други компании и дали ја попречила конкуренцијата во технолошкиот сектор на САД.

Целта на ФТЦ е да потврди дали компанијата имала намера преку тие зделки да се ослободи од потенцијални конкуренти и на тој начин да ја попречи конкуренцијата, објави синоќа „Волстрит Журнал” повикувајќи се на неименувани извори од исртагата.

Во моментов регулаторот ги интервјуира основачите на компаниите купени од Фејсбук за понатамошно разјаснување на ситуацијата.

Според аналитичката агенција „Стандард & Пур Глобал” во изминатите 15 години Фејсбук се стекна со околу 90 компании, вклучувајќи ги „Инстаграм” и „Ватсап”. Самата компанија настојува на тоа дека тие зделки се во прилог на активен развој на иновации, што на крајот на краиштата придонело во зголемување на бројот на корисниците.

Прочитајте и...  Полска: Претседателските избори ќе се одржат на 28 јуни

Како што е веќе извесно, ФТЦ ја казни Фејсбук со рекордна во историјата парична казна во висина од пет милјарди долари, поради кражба на лични податоци и нарушена приватност на корисниците на социјалната мрежа.

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Хороскопски знаци кои се експерти за флертување! Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фластер на главата, крвави раце и гребаници насекаде: Познатата пејачка паднала од велосипед и тешко се повредила (ФОТО)

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција

Инспектори спречени да направат контрола во угостителски објект, внатре бил претседател на политичка партија (ВИДЕО)

Слободен печат

Ријана направи хаос на социјалните мрежи: Објави фотографии во долна облека од кои нема да ви биде сеедно! (ФОТО)

Васко Спасоски

Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

Слободен печат

Фрчкоска: Ја однеле Јанева во ДЗР без никаква најава, не и биле овозможени нејзините права

Слободен печат