-1 C
Скопје

Американски регулатор утврдува дали компанијата Фејсбук станала монопол

Федералната трговска комисија на САД (ФТЦ) во рамките на антимонополска истрага во однос на Фејсбук, утврдува со какви цели оваа компанија купувала други компании и дали ја попречила конкуренцијата во технолошкиот сектор на САД.

Целта на ФТЦ е да потврди дали компанијата имала намера преку тие зделки да се ослободи од потенцијални конкуренти и на тој начин да ја попречи конкуренцијата, објави синоќа „Волстрит Журнал” повикувајќи се на неименувани извори од исртагата.

Во моментов регулаторот ги интервјуира основачите на компаниите купени од Фејсбук за понатамошно разјаснување на ситуацијата.

Според аналитичката агенција „Стандард & Пур Глобал” во изминатите 15 години Фејсбук се стекна со околу 90 компании, вклучувајќи ги „Инстаграм” и „Ватсап”. Самата компанија настојува на тоа дека тие зделки се во прилог на активен развој на иновации, што на крајот на краиштата придонело во зголемување на бројот на корисниците.

Прочитајте и...  Пелоси: Некои конгресмени би можеле да бидат кривично гонети

Како што е веќе извесно, ФТЦ ја казни Фејсбук со рекордна во историјата парична казна во висина од пет милјарди долари, поради кражба на лични податоци и нарушена приватност на корисниците на социјалната мрежа.

Поврзани вести

ДИЖ: Методите на една од двете лаборатории што мереа во Пејпар Мил не се прифатливи

Слободен печат

Барон Бенџамин де Ротшилд почина на 57-годишна возраст

Слободен Печат

Лашет вети борба против непријателите на демократијата

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ ќе собира потписи за поништување на законот за попис

Слободен печат

Во Вашингтон, Њујорк, Москва, мора да излеземе со дипломатски и политички „тешкаши”, вели Пендаровски за назначувањето амбасадори

Слободен печат

СДСМ: Владата обедбедува вакцини, а ВМРО ДПМНЕ обезбедува само деструкција и лажни вести

Слободен печат

Остави Коментар