17.8 C
Скопје

Американски генерал Мајли: Кина сериозно и одржливо ги зголемува воените капацитети

Кина ги зголемува своите воени можности „со многу сериозно и одржливо темпо”, изјави денеска американскиот генерал Марк Мајли пред Сенатот, при што предупреди на зголемена закана за мирот и глобалната стабилност.

– Ние мора да овозможиме одржување на нашите конкурентни и технолошки предности и стручност, рече генералот Мајли пред сенатската Комисија за вооружени сили.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар