Алексеј Навални како тема: НАТО закажа итен состанок за денеска

НАТО закажа итен состанок за денеска на кој ќе разговара за труењето на лидерот на руската опозиција Алексеј Навални со воен нервен отров „Новичок“. Западниот воен сојуз се очекува и официјално да ја повика Русија да спроведе целосна и транспарентна истрага.

Германија: Навални отруен со нервниот гас „Новичок“, истата супстанца која беше најдена и кај Скрипал

Германија на 2 септември соопшти дека тестовите даваат „недвосмислен доказ“ дека сериозно болниот критичар на Кремљ бил затруен со „Новичок“.

На 44-годишниот Навални му се слоши на лет од Сибир кон Москва на 20 август, принудувајќи го авионот со кој патувал да изврши итно слетување во Омск, каде мина два дена во болница пред да биде евакуиран во Германија. Тој во моментот е на апарати за дишење и во индуцирана кома во одделот за интензивна нега во болница во Берлин

Навални жртва на труење: Што претставува новичок и како функционира?

Германија се обидува да подготви заедничка реакција против Русија од нејзините партнери во ЕУ и НАТО, откако канцеларката Ангела Меркел го опиша случајот на Навални како „обид за убиство со труење“.

Само Трамп го премолче труењето на Навални со новичок

Прочитајте и...  „Нова претстава“ на руските пранкери Вован и Лексус: Се претставиле како Грета Тунберг кај канадскиот премиер Трудо

Поврзани вести

Лисица ги изненади скопјани 

Илинка Иљоска

Затвореник измачувал и убил педофил, сакал и да го изеде. Пред судијата рекол дека убаво си поминал

И.И.

Лисиче и Аеродом се гасна комора, се жалат граѓаните на социјалните мрежи

Илинка Иљоска

Расфрлени кондоми и 80 луѓе без маски: Полицајци упаднаа на забава во Њујорк, сфатија дека прекинале оргии

Слободен печат

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Остави Коментар