15 C
Скопје

Александра Радуловиќ, мајката на Милена: „До пред една недела очекувавме сè, освен ваква поддршка“

Александра Радуловиќ, мајката на актерката Милена Радуловиќ, која го обвини за силувањето славниот учител по глума Мирослав Мика Алексиќ, објави порака на својот инстаграм – профил, заблагодарувајќи им се на сите што ја поддржаа борбата на нејзината ќерка.

Instagram
Instagram

„До пред една недела очекувавме сè, освен ваква поддршка. Ви благодарам на сите и ви благодарам што признавте дека ова е многу повеќе од еден случај и лична борба на Милена. Љубов и поддршка до „сите Милени“ на овие простори и пошироко“, напиша мајката на Милена во објава на Инстаграм.

Instagram
Instagram

Објавата ја проследи со бројни фотографии и илустрации, а на првата фотографија беа испишани зборовите: „Моја Милена“.

Instagram
Instagram

Да потсетиме, Милена Радуловиќ во признанието за „Блиц“ изјави дека Мирослав Алексиќ ја силувал кога имала 17 години, како и дека се неколкукратно се повторувало сексуално насилство.

Прочитајте и...  Србија е прва во Европа по бројот на граѓани со две примени дози на анти-ковид вакцината
Instagram
Instagram

„Тој внимателно испланира сè. Ми рече дека тоа го сторил од педагошки причини. Тој се погрижи сексуалната злоупотреба да се случи за време на часот, во споредната просторијата покрај главната просторијата каде што беа учениците. Ја искористи ситуацијата додека бев во шок“, рече Милена.

Instagram
Instagram

Во признанието, нејзината колешка Ива Илинчиќ рече дека Алексиќ сексуално ја злоставувал кога била малолетна (првото вознемирување го доживеала на 17-годишна возраст). Насилството продолжило и во овој случај.

Мирослав Алексиќ во моментов е во притвор, а судењето трае.

ВИДЕО | Актерката Милена Радуловиќ со потресно сведочење во судот: Мика ме силуваше додека другите деца беа покрај нас

Поврзани вести

Доли Партон ја прими вакцината против коронавирусот: Доли доби доза од сопствениот лек

Слободен Печат

ФОТО | Деми Мур повторно непрепознатлива, а обожавателите веднаш реагираа: „Штета, беше убава жена“

Слободен печат

Бојана Јовановска: Сè уште сме општество во кое ќотекот е дисциплинска алатка

Ј.К.Д

Хју Грант ќе глуми негативец во филмот „Dungeons & Dragons“

Слободен Печат

ФОТО | Најубавите микроапартмани: За среќа, доволни се 30 квадратни метри

Слободен печат

НАУЧНИЦИТЕ ФАСЦИНИРАНИ: Морско животно помина когнитивен тест… дизајниран за деца!

В.Т.

Остави Коментар