Албанската Влада ќе ги поддржува младите брачни парови со ниски каматни кредити

Еди Рама/ Фото EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Албанската Влада подготвува посебна програма за помош на младите брачни парови во која се вклучени, лекари специјалисти, полицајци и војници на кои ќе им се обезбеди дом каде што државата ќе се погрижи давајќи им добри работни услови и ниски каматни кредити.

„За сите млади, нововенчани парови кои се предмет на оваа програма каде што Владата ќе го поддржи нивното кредитирање за да имаат можност да добијат дом со сосема поинакви услови од оние на банкарскиот пазар и на тој начин ќе им дадеме мотивација и силно веруваме дека тоа е обврска за државата да го преземе во услови кога исполнувањето на потребите е цел што дефинитивно ќе ја постигнеме“, рече Рама.

Во функција ќе биде автономијата на болницата која не само што финансиски ќе ги оценува лекарите туку и ќе се бори против корупцијата во јавниот здравствен систем.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот