Ако храната и пијалакот ви имаат вкус на бензин, можеби имате коронавирус

Губењето на сетилото за вкус и мирис е еден од клучните симптоми што укажува на ковид-19, но постои уште еден сроден симптом, кој би можел да послужи и како знак за предупредување.

Според „Вашингтон пост“, многу пациенти со ковид-19 имаат „искривено“ чувство за вкус или мирис; тие не го изгубиле целосно сетилото, туку тоа е променето. Овој симптом се нарекува паросмија, дисфункција на откривањето на мирисот (изменетост на сетилото за мирис), која може да влијае и на способноста на човекот да ја обработува перцепцијата на аромата – и се чини дека е изненадувачки доминантна кај пациентите со ковид-19.

Инфектологот Џенифер Спајсер од Универзитетот „Емори“ во Атланта, го споделила своето искуство со паросмија по закрепнувањето од ковид-19.

Прочитајте и...  Во штипскиот ковид центар 24 пациенти во критична состојба

Мислев дека сум оздравела – рекла таа.

Но, неколку месеци подоцна, Спајсер пиела црвено вино и забележала дека нејзиниот пијалак има вкус „како бензин“. Кафето го имало истиот вкус, а Спајсер наведува и дека месото имало расипан вкус.

Се испоставило дека многу луѓе заболени од ковид-19 ја имале оваа состојба, односно, многу од нив изјавиле дека храната и пијалаците им имаат вкус на бензин или мирис на гнилеж, расипано. Друга жена изјавила за Би-би-си дека откако заболела од ковид-19, „месото има вкус на бензин, а виното има вкус на расипани јаболка“. И другите заболени навеле дека нивната храна има расипан вкус, а виното има вкус на нафта.

Но, освен ковид-19, и другите работи можат да влијаат на вашите сетила. Проблеми со забите, недостаток на хранливи материи во исхраната, алергиите и синусните инфекции исто така може да предизвикаат промени во сетилата за вкус и мирис.

Прочитајте и...  Виц на денот: Причина

Поврзани вести

ФОТО: Погледнете каква убавица има покрај себе фудбалерот Дарко Велковски!

Васко Спасовски

ВИДЕО: Сара Мејс плачеше во емисија во живо!

Слободен Печат

Во „Круната“ изоставен најголемиот скандал, вооружениот обид за киднапирање на принцезата Ана

Слободен печат

ФОТО: Една од најплатените и најубави жени во Холивуд наполни 36 години – Да се потсетиме како се менуваше таа низ годините

Слободен Печат

ВИДЕО| Џенифер Лопез и Малума на Американските музички награди: Танчерите со маски, а тие посекси од кога било!

Слободен Печат

ФОТО| Најпосакуваниот актер на светот во доброволна акција: Бред Пит ја покажа хуманоста на дело

Слободен печат

Остави Коментар