Tag : мирис

Здравје Магазин Магазин слајдер

Ако храната и пијалакот ви имаат вкус на бензин, можеби имате коронавирус

Слободен печат
Губењето на сетилото за вкус и мирис е еден од клучните симптоми што укажува на ковид-19, но постои уште еден сроден симптом, кој би можел...
Забава Магазин Магазин слајдер

Мирисот може да биде подобар тригер за меморијата отколку видот: Сте слушнале ли за „мирисна сијалица“?

Слободен печат
Зошто мирисите враќаат спомени? Вашето сетило за мирис може да биде подобар тригер за меморијата отколку видот. Зошто е тоа така? На многумина од нас...
Вести Свет Слајдер

Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

Слободен печат
Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат резултатите од ново истражување . Губењето...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Принцот Чарлс иако се излекува од коронавирусот се уште не може да го поврати чувството за мирис и вкус (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Иако поминаа три месеци, принцот Чарлс вели дека сѐ уште не го вратил своето чувство за мирис и вкус откако се зарази со коронавирусот во...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Не треба веднаш да ги фрлате – Еве како да го отстраните непријатниот мирис од обувките

Слободен печат
Непријатниот мирис обувките го попримаат поради бактериите на кожата. Ако не можете да ги исперете, барем оставете ги на воздух да се исушат и да...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Дури 59% од заразените пријавиле еден ист симптом на коронавирусот без оглед на тежината на клиничката слика

Слободен печат
Научници од универзитетот Кингс колеџ Лондон (КЦЛ) ги следеле сите симптоми на коронавирусот кај регистрираните пациенти за да утврдат кои се најчестите показатели на инфекцијата...
Забава Магазин

Ненадејно губење на чувството за мирис може да значи дека лицето е „скриен преносител“ на коронавирусот

Слободен печат
Според податоците од Јужна Кореја, Кина и Италија, речиси третина од пациентите со Ковид-19 го пријавиле овој симптом на лекарите, се вели во студијата на...
Жена Магазин

ПАРФЕМИ СО МОШУС: Кога е вистинско време да ги користите?

Слободен печат
Во зависност со какви ароматски ноти е комбиниран, може да биде дел и од дневни и лесни и од вечерни и ориентални мириси...
MacedonianAlbanianBulgarian