Ако чувствувате лутина и бес – чкртајте!

Невербалното изразување како што се цртањето и сликањето, се користи во различни облици на психотерапијата, а вие можете сами да си ја одредите својата терапија.

Не ви е потребен талент, ниту пак инспирација, сепак не спремате изложба и никој нема да го оценува вашиот цртеж. Потребни ви се само хартија, боици, фломастери или што и да ви е прво на дофат и најпрактично.

Психолозите се согласуваат со тоа дека креативниот невербален начин на изразување, цртањето и сликањето, ви овозможува да стекнете нов увид кон внатрешноста на вашиот живот. Некои одредени форми при цртањето или некои потези, се поврзани со одредени чувства и состојби, односно потсвесно делуваат на смирување и правилно насочување на одредените емоции.

Доколку не знаете како да почнете, еве ви неколку предлози.

Кога сте уморни, празни, без енергија и се чувствувате „затупено“ (како мозокот да ви е во магла), цртајте цвеќе.

Цртањето рози, цветови со стебло (зависи од вашите способности) или пак само неколку ливчиња, ќе ве освежи и одмори. Можете да гледате во некоја слика од цвет и да се насочите кон неа. Ваквото цртање потполно ќе ве окупира и ќе го одмори вашиот мозок.

Прочитајте и...  Со овој раствор ќе си ги спасите растенијата кои почнале да венеат: Феноменален трик од искусни билкари!

Ако чувствувате лутина и бес – чкртајте!
Цртајте линии, закривени, прави, цртки, вертикални, коси, со геометриски облик или без. Цртањето на линии ги пренасочува чувствата на бес и лутина.

Ако чувствувате болка, емотивна или физичка, обидете се да моделирате нешто од хартија, глина или пак ткаенина.

Исто така можете да составувате сложувалка. Оваа активност ги смирува центрите за болка во мозокот.

Доколку ви е досадно, нервозни сте, се чувствувате изгубено, бесмислено и немате концентрација, а ви треба некаков фокус – почнете да боите.

Постојат боенки за возрасни кои можете да ги симнете од интернет и да ги испринтате. Доколку пак навистина сакате и умеете да цртате, нацртајте нешто што го владеете и посветете му се на неговото боење.

Ако ве обзема тага – цртајте виножито.
Виножитото ви ја одзема тагата, обидете се! Замислете глетка која толку пати сте ја виделе во животот и сигурно ве исполнила со восхит и среќа, обидете се истото тоа да го пренесете на хартија.

Стравот се канализира со плетење, шиење и везење.
Овој вид рачен труд ќе ви помогне да се задлабочите во работата, да се почувствувате стабилно и сигурно.

Прочитајте и...  Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Доколку се грижите, треперите, ве обзема анксиозност и не ви помага ништо што си велите самите на себе за да се смирите – дизајнирате кукла.
Можете да нацртате и да исечете кукла од хартија или пак обидете се да ја моделирате. За тоа може да ви послужи и обична износена чорапа која ќе ја врзете така што ќе ги одвоите главата, трупот и долниот дел на телото, а косата можете да ја направите од волна. Овој процес на креирање ќе ви помогне да ја ослободите енергијата која била заглавена во вас и анксиозноста да прерасне во нешто креативно.

Ако чувствувате огорченост, разочарување, се соочувате со чувството на предавство и измама, искинете лист хартија на ситни делчиња и потоа наредете ги во некаков облик.
Исто така може да исечете и парчиња колаж што ќе може да ги лепите, така што ќе имате свој мал мозаик.

Напнатоста најдобро ќе ја пренасочите со цртање на обрасци – шари, облици, цветови или линии кои се повторуваат, како да плетете со моливот. Ваквиот начин на цртање ќе ви помогне да се опуштите.
Најверојатно правите нешто слично и додека сте на некој состанок или заедно држите тетратка и пенкало и се обидувате да ги тргнете нервозата и напнатоста.

Прочитајте и...  За шест години проживеа како за шест животи: Неверојатниот подем и пад на Жан Мишел Баскија (ФОТО/ВИДЕО)

Кога се чувствувате збунето, изгубено и дезориентирано, цртајте „мандала“. 
Тоа е убав и комплексен цртеж кој тргнува од центарот и се шири во линии, во облици на круг. Секако можете да гледате и во некоја „мандала“ која многу ви се допаѓа и да се обидете да нацртате слична.

Ако сте очајни, нацртајте пат. 
Тоа е пат од состојбата во која се наоѓате, а конкретниот напор што ќе го вложите во осмислување на цртежот, ќе ги покрене вашите психолошки ресурси (симболиката на патот, потребата за излез и конкретна акција изразена низ цртеж, ќе ја насочи вашата енергија кон тој излез и ќе го поттикне процесот на разрешување во вашиот ум и вашата потсвест).

Доколку се обидувате да направите избор, се колебате и стравувате дека ќе згрешите, цртајте брановидни линии и кругови.
Ако се чувствувате дека со тој избор се наоѓате на некаков пресврт, цртајте спирали, вртлози и спирални линии.

Прочитај повеќе

Еднодневно издание на Д Фестивал во Дојран

Слободен печат

Софија Милошевиќ остро возврати на нападите на Инстаграм: Сите сме различни и во тоа лежи убавината на светот!

Слободен печат

Не е лесно да ја импресионирате свекрвата: Обидете се со Свекрвина торта

Слободен печат

9 соби, 16 бањи и шипки за стриптиз! Погледнете ја новата палата на Меган и Хари вредна 14,6 милиони долари (ФОТО)

Слободен печат

Дознал дека сопругата го изневерува со помош на Гугл мапс

Слободен печат

Дејвид Бекам со децата на одмор во Грција, Викторија не е со нив

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

7 најдобри астро комбинации за брак: Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Шерон Стоун: Ја измамив смртта трипати! Како ќе умрам следниот пат?

Слободен печат

Шон Конери е избран за најдобриот Џејмс Бонд во историјата (ФОТО)

Слободен печат

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Слободен печат

Хороскоп за 13 август: Животот е убав за оние што знаат да го живеат

Слободен печат

За шест години проживеа како за шест животи: Неверојатниот подем и пад на Жан Мишел Баскија (ФОТО/ВИДЕО)

В.Т.