Администрацијата на Бајден почна со ревизија за контроверзниот затвор: „Гвантанамо“ пред затворање

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден почна официјална ревизија за воениот затвор „Гвантанамо“ во заливот на Куба, изјави денеска претставник на Белата куќа.

– Националниот совет за безбедност тесно ќе соработува со Министерството за одбрана, државата и правда за да се постигне напредок во затворањето на објектот во Гвантанамо, а исто така и во тесна консултација со Конгресот, изјави портпаролката на Советот за национална безбедност Емили Хорн.

Контроверзниот затвор „Гвантанамо“ во Куба е формиран по нападите врз Њујорк и Вашингтон на 11 септември во 2001 година, како дел од американската „војна против тероризмот”.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот