26 поранешни колумбијски војници учествувале во атентатот на претседателот на Хаити

Уапсени атентатори на претседателот на Хаити/Фото: EPA-EFE/Jean Marc Herve Abelard

Во убиството на претседателот на Хаити, Жовенел Моиз, кое го изврши единица на командоси учествувале 26 Колумбијци и двајца Американци, потврдија денес колумбиските власти. Тие сѐ уште се во потрага по организаторите на убиството и нивниот мотив за злосторството.

Колумбискиот Министер за одбрана, Диего Молано соопшти дека Колумбијците кои учествувале во атентатот се пензионирани припадници на вооружените сили на неговата земја.

Полицијата во средата уапси повеќе осомничени атентатори во една куќа во близина на местото на убиството. Шефот на полицијата, Леон Чарлс вчера потврди дека околу 17 лица се уапсени, пренесува Ројтерс.

„Странците дојдоа во нашата држава за да го убијат нашиот претседател“ изјави Чарлс и соопшти дека меѓу злосторниците се Колумбијци и Американци.

Педесет и тригодишниот претседател на Хаити, Моиз, беше убиен во напад врз неговиот дом од страна на група вооружени лица, а неговата сопруга Мартина Моиз беше тешко повредена.

Премиерот Клод Жозеф прогласи вонредна состојба во земјата по убиството на Моиз.

Видео на денот