Убиен претседателот на Хаити: Командоси ноќе му упаднале дома

Убиениот претседател на Хаити, Жовенел Моиз/ Фото: EPA-EFE/JEAN MARC HERVE ABELARD

Претседателот на Хаити Жовенел Моиз е убиен во својот дом денес рано изутрина, потврди владата.

Моиз е убиен во својата приватна резиденција околу еден часот по полноќ.

Премиерот на Хаити Клод Џозеф потврди со соопштение дека Моиз бил убиен од група напаѓачи. Тие не се идентификувани, но се наведува дека зборувале шпански.

Првата дама на Хаити при нападот е повредена од огнено оружје, стои во соопштението.

Видео на денот