103 годишна жена од Кина го победи корона вирусот

Жанг Гуангфен ја победи болеста по шест дена поминати во болница во Вухан

Највозрасната личност која се опоравила од Ковид-19 е 103-годишна жена од Кина.

Жанг Гуангфен ја победи болеста откако шест дена беше во болница во Вухан, градот во Кина кој до неодамна беше центар на епидемијата.

Нејзиниот лекар информираше дека таа брзо оздравела бидејќи немала други здравствени проблеми, освен благ хроничен бронхитис.

Видео на денот