Исланѓаните со Сигурдсон и Палмарсон против Македонија

Селекторот на Исланд, Гундундур Гудмундсон ги избра ракометарите со кои ќе се обиде да обезбеди бодови на дуелите против Македонија кои ќе се одиграат на 10 и 14 април. Исланд влегува во овие дуели со желба за две победи, а колку сериозно се сфаќа овој двомеч покажува и фактот што Гудмундсон го повика и Сигурдсон за овие дуели, кој иако е на залезот на кариерата уште игра на врвно ниво.

Исланд ќе ја пречека Македонија на 10 април, а четири дена подоцна ќе се игра реваншот во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје.

Последниот меѓусебен дуел овие две селекции го имаа на СП 2019 во Минхен, каде Исланд триумфираше со резултат 24-22.

Прочитајте и...  Челси жртвува шестмина за да дојде до потписот со Хаверц

ГОЛМАНИ: Едвардсон, Бјергвинсон, Густавсон, Халгримсон.
ЛЕВИ КРИЛА: Сигурдсон, Елисон.
ЛЕВИ БЕКОВИ: Палмарсон, Гудмундсон.
СРЕДНИ БЕКОВИ: Јонсон, Прастарсон, Магнусон.
ДЕСНИ БЕКОВИ: Магнусон, Еинарсон.
ДЕСНИ КРИЛА: Гудјонсон, Гунарсон.
ПИВОТИ: Арнарсон, Хеимисон, Гисласон.
ДЕФАНЗИВЦИ: Ингасон, Густафсон.

Прочитај повеќе

Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП воведе нов систем на рангирање

Слободен печат

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат

Барселона продава речиси цел тим и се надева на заработка од околу 400 милиони евра

Слободен печат

Познатиот српски кошаркар во болница, Мачван е позитивен на корона

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Откажани баражите за втората лига – Запад, 13 фудбалери позитивни на корона

Слободен печат

Федерер ќе игра тенис и во наредната година

Слободен печат

И првиот човек на Ла Лига призна: ВАР работи за Реал Мадрид

Слободен печат

Тодоров останува уште една сезона во Крајова

Слободен печат

УЕФА попушти под притисокот на Манчестер Сити и Барселона

Слободен печат

Челси жртвува шестмина за да дојде до потписот со Хаверц

Слободен печат