9.2 C
Скопје

Зверев: Не шокира веста за Новак, сега и ние имаме шанса

Петтиот носител на УС Опен призна дека дисквалификацијата на Новак Ѓоковиќ е шанса за младите тенисери да триумфираат на грен слем турнирот.

Александер Зверев обезбеди пласман во полуфиналето на УС Опен откако го совлада Борба Чориќ во четири сета.

Позната првата полуфинална двојка кај мажите, нова рутинска победа на Осака

Германецот на прес конференцијата беше запрашан за дисквалификацијата на Новак Ѓоковиќ и конечното добивање шанса помладите тенисери да дојдат до грен слем трофеј.

– Мислам дека веста за Новак и неговата дисквалификација сите не шокира. Очигледно е дека ние, младите тенисери ова го гледаме како огромна шана. Но, д одруфа страна потребно е да се фокусираме на нас, да ги наведнеме главите и да го направиме тоа што е потребно – изјави Зверев.

Бекер: Ѓоковиќ не сакаше никого да повреди, но судиската одлука е исправна!

Главниот судија ја објасни дисквалификацијата на Ѓоковиќ

 

Прочитајте и...  Ристовска: Лазаров уште утре би можел да биде селектор на Македонија!

Поврзани вести

Лазаров: На ова СП не се претставивме достоинствено, треба да се бориш до крај!

Слободен печат

РК Металург: Треба сите клубови да ѝ помогнат на македонската репрезентација

Слободен печат

Работнички со прва победа во зимскиот подготвителен период

Слободен печат

Гечевски: Не се откажуваме од Јакимовски и од Вајли

Благоја Георгиевски

ВИДЕО: Арсенал елиминиран, ФА купот ќе има нов шампион!

Слободен печат

Ристовска: Лазаров уште утре би можел да биде селектор на Македонија!

Слободен печат

Остави Коментар