7 C
Скопје

Зоран Заев: Можеби сонувам, ама верувам!

„Во интервјуто за „Слободен печат“ Зоран Заев аргументирајќи ја идејата за заедничка Влада со опозицијата изрази надеж дека неговиот сон може да стане реалност доколку за тоа постои политичка волја од сите страни.

„И јас треба да си ја подготвам партијата, но сепак ја фрлам ракавицата сите заедно да одработиме. Да го здружиме народот, да ги смириме духовите, да ја департизираме администрацијата и да го отстраниме клиентелизмот. Да ја средиме државата и да направиме квантен скок напред. Тоа е целта на политиката и моја цел. Ајде заедно да се обидеме.

-Можеби сонувам, не знам, ама верувам. Има доверба во мојата партија дека ќе ми даде таков пас, а верувам дека ќе се изнајде таков капацитет и кај нашиот опонент, најголемата опозициска партија. Убеден сум дека и кај партиите на Албанците и кај помалите политички партии ќе се најде разбирање за оваа идеја. На тој начин поуспешно ќе ги исполниме очекувањата на нашиот народ кој не бира и заради кој постоиме.

Прочитајте и...  ВИДЕО | МВР трага по него: Таткото на тепаното дете во Кочани се заканува со оружје

Ако некој има контра аргументи на оваа идеја нека ги извади.

Сакам и моите социјалдемократи да знаат кои се моите планови за иднината, но и за граѓаните.“

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар