Зеленски: Од почетокот на војната загинаа 31.000 украински војници

Володимир Зеленски во Осло / Фото EPA-EFE/Javad Parsa /

Од почетокот на руската инвазија пред две години „загинаа 31.000 украински војници“, а руската армија „изгуби шест пати повеќе“, изјави претседателот на Украина Володимир Зеленски за време на прес-конференцијата во Киев по повод двегодишнината од руската инвазија

„Не беа 300.000 или 150.000 убиени, како што лаже Путин… Но, сепак, ова е исто така голема загуба за нас“, рече Зеленски.

Тој додаде дека нема да го наведе бројот на повредени бидејќи тоа ќе и помогне на Русија во правењето воени планови.

Украина не ги пријавила своите воени загуби од крајот на 2022 година, кога советникот на Зеленски, Михаило Подољак, рече дека 13.000 украински војници биле убиени од почетокот на војната на 24 февруари 2022 година.

Путин нема да ми се јави, нема мобилен телефон

„Нема мобилен телефон, како да ми се јави? А јас не користам телеграф од 1917. Нема да ми се јави, не сака да заврши оваа војна“, вака Зеленски одговори на новинарско прашање дали ќе се јави на телефон доколку му се јави Путин.

Одговарајќи на друго прашање – дали Украина губи во оваа војна и дали е време да разговараме со Путин, тој одговори: „Дали е можно да се разговара со глув човек? Дали е можно да се разговара со човек кој ги убива своите противници?“.

Тој рече дека украинската страна ќе понуди платформа на која Путин ќе може да се согласи дека ја изгубил оваа војна и дека тоа е голема грешка.

Дали Украина ќе ја изгуби оваа војна?

„Најтешко беше на 24 февруари пред две години. Нема шанси да изгубиме. Ако изгубиме, нема да постоиме. Затоа, таков крај на борбата за нашите животи дефинитивно не ни одговара“, рече Зеленски.

Половина од западната помош повеќе не пристигнува

Изјавата на Зеленски за загубата на животите на украинските војници следеше веднаш откако министерот за одбрана рече дека половина од досегашната помош на Западот за Украина е одложена, што според него чини животи и територија.

„Во моментов, посветеноста на Западот не е придружена со испорака на помош“, рече денеска Рустам Умеров во телевизиско обраќање.

Умеров рече дека недостатокот на оружје и муниција ја става Украина во уште понеповолна позиција „во математиката на војната“.

„Правиме се што е можно и невозможно, но намалувањето на понудата ни штети“, рече тој.

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус во ноември предупреди дека плановите за испорака на милион артилериски гранати до март нема да бидат исполнети.

Во јануари, Европската унија (ЕУ) објави дека нешто повеќе од половина од овие средства ќе стигнат до Украина до крајниот рок и дека целосната ветена сума нема да биде префрлена до крајот на 2024 година.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, го обвини недостатокот на производствен капацитет, но генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека сојузниците го зголемуваат производството.

Киев често ги прекорува своите западни сојузници дека не снабдуваат доволно оружје, муниција и воена опрема за да се спротивстават на Русија.

Зеленски рече дека украинската контраофанзива беше одложена минатата година токму поради недостигот на оружје. За загубата на Авдејевка, Зеленски делумно го обвини слабеењето на западната поддршка во оружје.

Американскиот претседател Џозеф Бајден го обвини Конгресот за блокирање на новиот пакет воена помош за Украина од 60 милијарди долари, што доведе до пад на Авдеевка. Од Брисел рекоа дека за две години на Киев му дале дури 160 милијарди помош.

И покрај доцнењето во испораката на новата помош, украинскиот премиер звучеше оптимистички.

„Длабоко сме убедени дека САД нема да ја напуштат Украина во смисла на финансиска поддршка и воена, вооружена поддршка“, рече во неделата Денис Шмјал.

Западните лидери беа во саботата во Киев за да изразат солидарност со Украина на денот кога се одбележуваат две години од почетокот на војната. Тие тврдат дека и Русија има проблеми во обезбедувањето доволно муниција и оружје.

„Капацитетите на руското домашно производство на муниција во моментов се недоволни за да се задоволат потребите на украинскиот конфликт“, тврди неименуван западен функционер .

Во меѓувреме, шефот на украинската служба за безбедност во неделата изјави дека минатата година биле откриени 47 руски шпионски мрежи кои дејствуваат во Украина.

Васил Манјук додаде дека повеќе од 2.000 осомничени „предавници“ се уапсени од почетокот на руската инвазија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот