Зборови за Кљок од Сани: Неговата фризерница ќе остане синоним за авангарда

Беше мераклија со страст во сè што фаќаше да прави – од дуќанот во кој изработи речиси сè со сопствени раце до славната фризура „коцка“ која ја донесе како тренд и воведе нова техника на потстрижување само со машинка.

Деновиве нè напушти уште една скопска легенда, Љупчо Богдановски, кого сите го знаат како Кљок. Си замина тивко без медиумска помпа на јавно извикана личност зашто не беше лик кој со својата вокалност инсистира да остави впечаток во јавност по секоја цена. Фиљан човек, својата препознатливост и мапираност во личната карта на градот ја здобиваше со уникатниот, директен, недодворувачки, искрен однос кон луѓето, кога при првата средба останувате малку збунети, за потоа да почнувате да ја разбирате луцидноста на неговиот хумор кој ќе ве зароби засекогаш. Тоа го правеше омилен меѓу другарите, пријателите и познаниците, но посебно кај својата клиентела во неговата култна фризерница за мажи, прва од овој тип кај нас.

фото Марко Марковски

Мераклија со страст во сè што зафаќаше да прави – од дуќанот во кој изработи речиси сè со сопствени раце, до славната фризура „коцка“ која ја донесе како тренд и воведе нова техника на шишање само со машинка, до неговите џем сесии со усна хармоника со која сними и неколку нумери на албумот на Леб и Сол – „Звучни зид“, како и со Гиш и Тони Китановски. Легендарна ќе остане и снимката од настапот на „Леб и Сол“ во Кистање на почетокот на нивната кариера кога токму Кљок со хармониката направи вистинска журка, која до денес се раскажува како анегдота.

Прочитајте и...  Докторка сподели трик со кој подобро ќе ви стои маската! (ВИДЕО)

На неговата трансформација во кариера како фризер за мажи (инаку, Кљок прв го воведе овој термин кај нас, н.з) претходеа десетина години како дел од техничката екипа на „Леб и Сол“, но и како прв менаџер на првата сезона на Градиште и „ХардРок“. Така, со сета таа присутност, неизбежно се врежа во урбаното миље на градот кога тоа имаше своја препознатлива гравура.

Неговата  фризерница, за сведоците на тоа време, ќе остане синоним за авангарда. Помодерна од повеќето кафетерии во градот, со трендсетерска димензија (на пример, во неговата фризерница за првпат се појавија телевизори со снимки од МТВ, ФТВ, НБА, служење на кафе еспресо и виски, н.з), а таму се случуваа – луѓе, настани, музика, хумор, бизнис муабети, снимања на епизоди на К-15…

Прочитајте и...  Стајлингот на Меланија Трамп е за чиста десетка: Во овој фустан секоја жена изгледа феноменално! (ФОТО)

Уникатно, урбано, откачено и револуционерно, тоа не беше место каде се доаѓа само за потстрижување. Концепт кој потоа го копираа сите. Цела една генерација созреа минувајки низ искуството на местото „КЉОК“ кое неизбришливо се врежа во колективната меморија на градот.

Прочитај повеќе

Шарлиз Терон со хеланки во кои нозете ќе ви изгледаат подолги и потенки! (ФОТО)

Слободен Печат

Докторка сподели трик со кој подобро ќе ви стои маската! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Фитнес моделот кој го „полуде“ Инстаграм со своите брзи и ефикасни вежби: Како на брз начин да се спремите за летото (ВИДЕО)

Слободен Печат

Откриена нова кралска тајна: Принцот Чарлс пред Дајана бил во врска со нејзината родена сестра!

Слободен Печат

Проклетството на серијата која ја обожаваат милиони: „Glee“ ја следеја бројни скандали и трагедии, дури и обвинувања за педофилија!

Слободен Печат

„Таа мисли дека е бунтовничка на новото време“: Ќерката на Мадона мета на критики (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Петровиот принцип“: Зошто има многу неспособни луѓе на високите позиции?

Слободен Печат

Кој е мултимилионерот кој летува во Хрватска со еден куп девојки и се фали со неговиот разгален стил на живот?

Слободен печат

Поранешното момче се огласи по исчезнувањето на убавата актерка, на несреќниот настан реагираше на свој начин

Слободен печат

Детали од снимањето на „Пиратите од Карибите“: Зошто Џек Спароу има златни заби и кој актер ја одбил главната улога мислејќи дека филмот ќе биде промашување

Слободен печат

Стајлингот на Меланија Трамп е за чиста десетка: Во овој фустан секоја жена изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Ќе блескаат како нови: Совршен трик за чистење на прозорите со пена за бричење! (ВИДЕО)

Слободен печат