ЗБОГУМ АЈФОН? Нов уред на „Епл“ целосно ќе го замени нивниот најпознат производ

Американскиот технолошки гигант „Епл“ ќе ги замени своите ајфони со паметни очила во следните десетина години, пренесе порталот „Хапербист“.

Потпретседателот на компанијата Марк Роквел, како што јавуваат изворите од „Епл“, во октомври одржал состакот со вработените за деталите околу дизајнот и карактеристиките на паметните очила кои треба да го заменат ајфонот.

Управата на „Епл“ смета дека во иднина очилата целосно ќе ги заменат паметните телефони. Првиот ваков уред, кој се очекува да биде пуштен во употреба во 2022 година, ќе има екран со висока резолуција, камера од внатрешната страна и способност да ја мапира околината, налик на уредите за вирутелна реалност (ВР).

Вториот уред ќе наликува на обични очила за сонце со дебела рамка, во која ќе биде поставена батеријата и процесорот. Овој уред ќе биде наменет за секојдневна употреба, со што „Епл“ ќе се приближи до својата долгорочна цел за замена на ајфонот.

Прочитајте и...  Дали ова е најзгодниот светски пар? Никол и Том ги покажаа своите обликувани тела на плажа (ФОТО)

Технолошкиот гигант работи и на очила за проширена реалност (АР) уште од 2015 година, но се уште во јавноста нема објавено ваков тип на проект, што е карактеристично за оваа компанија. Многу од овие уреди се дел од намерата на компанијата да ја вклучи технологијата во функционалните аспекти на секојдневниот живот.

Прочитај повеќе

Жизел Бундхен ја покажа најслатката и најверна партнерка за јога! (ФОТО)

Слободен Печат

Познатата турска актерка која ја гледавме во улогата на Шехерезад покажа како изгледа нејзиното тело само 4 месеци после породувањето! (ФОТО)

Слободен Печат

Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит, Шајло, започнува самостоен живот подалеку од целата семејна драма!

Слободен Печат

За успешна љубовна приказна ова е идеалната разлика во годините

Слободен печат

Кајли Џенер и Криси Тиген со провокативни видеа на Инстаграм ги оставија своите фанови без зборови! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дали ова е најзгодниот светски пар? Никол и Том ги покажаа своите обликувани тела на плажа (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ужива во бременоста и повеќе не се крие од јавноста: Ќерката на Арнолд Шварценегер го прошета трудничкиот стомак! (ФОТО)

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Венеција се уште во план: Помалку филмови, со почитување на физичката дистанца

Слободен печат

Водителот Стефан Лазаров започна Јутјуб кариера: Ви ветувам многу „луди“ видеа!

Слободен Печат

Шерон Стоун на 63 години изгледа совршено, а вака изгледала како тинејџерка – Не би ја препознале… (ФОТО)

Слободен печат

Меган загрижена и бесна: Принцот Хари скрушум излегува ноќе и пие со Адел

Слободен печат

Облечете се женствено како Џеки Кенеди: Ваквиот стил никогаш не излегува од мода! (ФОТО)

Слободен печат