Започна протестот пред Влада- За нашите деца ги спремавте монтажните болници? (ФОТО)

Започна протестот пред Владата на револтираните родители кои бараат да се продолжи породилното отсуство до карајот на 2020 година.

Транспаренти пред Влада/ Фото: Слободен печат

На протестот се излезени околу четириесетина родителите со транспаренти во раце, а на нив пораки со содржина: Дали вашите деца ќе ги пуштите во градинка?, Вашите деца не се поважни од нашите?, За нашите деца ги спремавте монтажните болници?, Комисијата за заразни болести не ви е валидна?.

Фото: Слободен печат

Мајките моментално ја блокираа „Илинденска“, протестот се одвива по сите протоколи, со заштитна опрема.

Револтирани родители пред Влада/ Фото: Слободен печат

Нивните барања се породилното да се продолжи до крајот на годинава од повеќе причини, како немање место и капацитет во јаслите, но и оправдан страв дека малите деца неадаптирани на условите на однесување во група, се во голем ризик да се заразат од коронавирусот.

Прочитајте и...  Донација од НАТО: Албанија доби 60 респираторни машини во борбата со ковид-19

Поврзани вести

Инцидент во Србија: Фрлена бомба врз полициска станица во Србобран, нема повредени

Слободен печат

ВИДЕО: Панична реакција на премиерката на Исланд, среде интервју стресе земјотрес

Слободен печат

Брнабиќ со застрашувачка вест за Србија: Само вечерва имаме 400 заболени со ковид-19

Слободен печат

Видео: Енормно високи бројки на заразени во Франција

Слободен печат

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар