-4 C
Скопје

Загадениот воздух лани донесе смрт за половина милион бебиња ширум светот

Најмалку 476.000 новороденчиња во текот на 2019 година починале поради загадувањето на воздухот, посебно во Индија и супсахарска Африка, а во речиси три четвртини случаи поради токсични испарувања на горива кои се користат за готвење, покажа најновата студија за загадувњето на воздухот.

Повеќе од 116.000 новороденчиња во Индија починале од загадување на воздухот во првиот месец од животот, а 236.000 во супсахарска Африка, се наведува во студијата при чија изработка се користени податоци од два американски институти, Институтот за здравствени последици и Институтот за евалуација на здравјето.

Според авторите на студиите, се повеќе докази има за поврзаноста на изложеноста на мајките на загаден воздух во текот на бременоста со зголемениот ризик бебињата да се родат со мала тежина или предвреме.

Прочитајте и...  Голема рација во Германија: Полицијата изврши претрес во домовите на припадници на „Волфбригејд 44“

„Иако полека и постојано се намалува зависноста на домаќинствата од горивата со лош квалитет, загадувањето на воздухот и натаму е клучен фактор за смртноста на тие деца“, оцени претседателот на Институтот за здравствени последици Ден Гринбаум и додава дека посебно се погодени новороденчињата во јужните делови од Азија и во супсахарска Африка.

Загадувањето на воздухот во текот на 2019 година предизвика смрт на 6,7 милиони луѓе ширум светот, што, како што се додава, е четврта водечка причина за смртност.

Авторите на студиите укажаа дека пандемијата од ковид-19 предизвикала бројни смртни случаи, како и економски и општествени проблеми, но влијаела и врз загадувањето. „Во многу земји небото е повторно сино, а моќите се ѕвездени, често првпат во последните мноштво години“ поради падот на активности. Но овие исчекори се со кус век, предупредија научниците.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Д-р Литовски: Признавањето на бугарски корени е исто како да речеме дека сега сме Бугари

Извор: Бета

Поврзани вести

Заев: Обидот да се блокира Собранието е опасно, срамно и неодговорно однесување

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиевски: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија, дека може да нè нападне секој момент

Слободен печат

Во светот околу 500 новинари починаа од последици од Ковид-19

Слободен печат

Попов: Билатералните спорови треба да останат надвор од процесот на преговори

Слободен печат

ВИДЕО: Во инцидентот во Трир четири жртви и 15 повредени, возачот уапсен

Слободен печат

Јан Коп: Прашањето не е дали ќе има меѓувладина конференција, туку кога?

Слободен печат

Остави Коментар