Заев: Жените ќе бидат застапени со 50 отсто на изборните листи на СДСМ

СДСМ стана дел од лидерството на влијателната Прогресивна алијанса. Јас и Радмила бевме избрани во бордот, највисокото тело што ги дава политичките насоки и решава за најголемите политички прашања на цел свет. Има повеќе од 140 партии од над 80 земји. Токму ние ја добивме честа да го водиме ова силно движење. Тоа е голем, заеднички успех, рече лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев во обраќање пред Форумот на жени на СДСМ наречен „20 години чекориме на патот на еднаквоста“.

– Многу мерки и политики немаше да бидат возможни без Фроумот на жени на СДСМ. Затоа сакам да им честитам на сите што се вградиле во овие 20 години еднаквост. Нашата политика е јасна, потребни се повеќе жени во политиката. Во нашиот Извршен одбор повеќе од половина се жени. Ние сме предводници на застапеноста 50-50 во политиката. На следните изборни листи СДСМ ќе има целосна еднаквост. Успеавме, заедно сите. Ние мажите и тоа како со силна верба и мотивација веруваме во тоа, затоа што конечно ќе ги искористиме сите капацитет и на оваа наша партија и на оваа наша држава, рече Заев.

Прочитајте и...  Македонија, решето за мигрантите, Елдорадо за шверцерите

Тој потсети дека владата ја исправила неправдата со платите, како и дека дала неповратни средства за почнување бизнис на жени во рурални средини.

Ве повикувам да не запреме додека не го искорениме психичкото, физичкото и секусалното насилство врз жените. Општеството нема да биде еднакво ако во него не се еднакви мажите и жените. Нема да запреме додека не обезбедиме девојки и жени да имаат еднакво право да напредуваат и да бидат избрани на работни позиции. Зад нас се деструктивните сили на режимот. Да не дозволиме враќање назад. Кога сме сите напред, тогаш побргу се стигнува до нашата заедничка цел. Ќе се согласите дека кај нас се сите лостови со кои може да го поместиме светот да биде подобро место за живеење“, истакна лидерот на СДСМ.

Прочитајте и...  Бројот на заразени од ковид-19 во светот надмина 20 милиони, оздравени речиси 13 милиони од нив

Според Заев, тие како одговорна партија продолжуваат да работат во насока на градење на фер и праведно општество во кое жените нема да бидат дискриминирани.

– Не е доволно да има застапеност 50-50 само во СДСМ и на листите на СДСМ. Повеќе жени на раководни позиции мора да бидат нашиот императив. Тоа се нашите цели, тоа е фокусот на нашиот активизам и тоа треба да биде нашето достигнување. Тоа е нашиот пат, тоа е правиот пат“, рече тој.

Прочитај повеќе

Грција има регистрирано речиси 1.000 нови случаи на коронавирус во последната една недела

Слободен печат

Количеството на врнежи во првите 10 дена во август над декадните вредности

МИА Агенција

ИСКУСТВА ОД ОТВОРАЊЕТО НА УЧИЛИШТАТА ВО ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ: Дел од нив ставија клуч по само неколку дена

Михаило Донев

Течат преговорите за нова Влада, но зад затворени врати

Весна Тодоровска

Руската вакцина против Ковид-19 развива имунитет до две години

Слободен печат

Засега нема добра волја за враќање на цената на струјата: Јавноста бранува ама безуспешно

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 18/11/2019 - 07:32 at 07:32

Еве уште една глупост, не знам која по ред. До кога ќе те санкаат тие труповите твои таканаречени „советници“? Па ова крај нема. Свести се што правиш.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шест нови заболени од Ковид-19 во тетовскиот регион

МИА Агенција

141 новозаразени од коронавирус, има 161 оздравени пациенти, а починала пациентка од Скопје

Горан Наумовски

Србија одлучи: Учениците до четврто одделение во училишта, другите ќе следат комбинирана настава

Слободен печат

Мицкоски: Ахмети ме информираше дека ќе преговара за влада со СДСМ

МИА Агенција

160 милиони евра за Македонија од Европската Комисија

МИА Агенција

Мицкоски: За да не поскапи струјата треба да се намали маржата на универзалниот снабдувач

МИА Агенција