Tag : листи

Вести Македонија Слајдер

Отворените листи договорени меѓу партиите, локалните тест за наредните парламентарни

Лука Андреев
Изборниот законик остана незавршена тема за претходното мнозинство, бидејќи немаше политичка волја за една изборна единица, брифира министерот за правда, Бојан Маричиќ. Тој откри дека...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИЗБОРИ: Главната битка ќе се води во кецот и петката, а лидерски мегдан ќе гледаме во шестката

Ана Анастасовска
Партиите кои ќе учествуваат на изборите на 15 јули, ставија потпис за фер, демократски и кредибилни избори, но овојпат, поради суровата реалност со коронавирусот, се...
Вести Македонија Слајдер

Денес по 15 часот ќе бидат објавени ранг-листите со запишани ученици во средно образование

Слободен печат
Ранг-листите со запишани ученици од првото пријавување во јунскиот рок за средно образование за учебната  2020/2021 година училиштата ќе ги објават  денеска по 15 часот....
Вести Македонија Слајдер

На изборите на 15 јули ќе настапат 15 коалиции со 1.598 кандидати

Слободен печат
Фер, демократски и кредибилни избори посакуваат Владата, учесниците на изборите и политичките партии, но овој пат и со една додавка која ја отсликува суровата реалност...
Вести Регион

Познато кој ќе учествува, а кој ќе ги бојкотира изборите во Србија

Слободен печат
Републичката изборна комисија (РИК) на Србија ги прогласи 16-те изборни листи од вкупно 22 кои имаат доставено законски потписи на поддршка на граѓаните. Со тоа,...
Вести Македонија

Деркоски: Очекувам навремена одлука за парламентарните избори

Слободен печат
– Се надевам дека надлежните навреме ќе донесат одлука која што ќе не упати како да постапуваме понатаму. Се дотогаш ДИК ќе си ја извршува...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНФОГРАФИК: Главната битка на овие избори ќе се води во кецот и петката, а лидерски мегдан ќе гледаме во шестката

Ана Анастасовска
До Државната изборна комисија до синоќа на полноќ кандидатски листи доставиле 15 коалиции и партии, најмногу од нив имаат доставено кандидатски листи за сите шест...
Вести Македонија Слајдер

ДИК до полноќ примиле кандидатски листи од 15 коалиции и партии

Слободен печат
До Државната изборна комисија до синоќа на полноќ кандидатски листи доставиле 15 коалиции и партии, најмногу од нив имаат доставено кандидатски листи за сите шест...
Вести Македонија Слајдер

Николовски: Концептот на листите е тоа што го започнавме по промената на раководството – сериозна реформа која сакаме да ја направиме и во државата

Слободен печат
-Во однос на носителите – од шесте носители имаме две жени, што е во рамки на законските решенија. На следните избори ќе се обидеме да...
Вести Македонија

Денеска истекува рокот за доставување листи до ДИК

Слободен печат
Рокот за доставување листи за претстојните предвремени избори на 12 април завршува денеска на полноќ. Портпаролот на ДИК Адмир Шабани вели дека и покрај состојбата...
MacedonianAlbanian