Заболен од ебола избегал од центарот за лекување: Потера по пациент од Конго

СЗО денеска потврди за седум нови случаи на заболени од ебола во Конго.

Новото жариште на ебола се појави на 10. април во градот Бени, два дена пред Демократска Република Конго да прогласи крај на втората најголема епидемија предизвикана од ебола.

Пациент заболен од ебола побегнал од центарот за лечење на истокот од Конго и во моментов се крие на подрачје кое е под контрола на локални милиции, соопштија денеска властите во земјата но и СЗО.

Во земјата од август 2008 година до сега од ебола починаа 2.200 лица, пренесува Ројтерс.

Таксист кој управувал со мотоцикл (28), кој бил позитивен на ебола, избегал на 17. април од центрот за лечење во градот Бени.

Здравствените работници не можеле да го пронајдат, но локалните власти наведуваат дека тој живее на подрачје кое е под контрола на локални милиции.

СЗО денеска потврди за седум нови случаи на заболени од ебола во Конго.

Видео на денот