За време на полицискиот час сите по дома, а бездомниците каде?

Полицискиот час, односно забраната за движење по 21 часот, им го отежна функционирањето на граѓаните, но пред се на луѓето кои на крајот од денот немаат каде да се вратат. Бездомниците се тие кои имаат најголем проблем да ја испочитуваат наредбата, во вечерните часови да се остане дома, бидејќи тие немаат дом. Во Скопје се регистрирани 180 бездомници. Дел од нив со помош на Црвениот крст на Град Скопје, се сместени во Чичино село, дел се во соби, а дел во домот Ранка Миланович, информира секретарот на Црвениот крст, Сузана Тунева Пауновска,.

– Пункот за бездомници има капацитет да згрижи 45 бездомници, но во нормални услови, сега тој капацитет е преполовен, бидејќи ги следиме препораките од Министерството за здравство за одржување на растојание од 1,5 метар. Во Ранка Милановиќ обезбедивме 13 душеци согласно стандардите, ако има потреба ќе сместуваме бездомни лица и во Момин Поток, но засега го задржуваме старото темпо на работа, односно пунктот го отвораме секој вторник и петок, но само за да овозможиме бездомните лица да се избањаат и да добијат лекарска помош и лекови, додека за преспивање пунктот го отвораме само во време на екстремно ниски температури – објаснува Тунева- Пауновска.

Прочитајте и...  Теменугов: Кризава ќе треба сите сериозно да ја платиме и плаќањето треба да почне од најбогатите

На нашето прашање, дали на сите бездомни лица во Скопје им е обезбеден престој во време на вонредна состојба, Тунева одговара дека корисниците на нивните услуги се згрижени, а останатите не сакаат да бидат однесени во некој од домовите.

– Наш мобилен тим секојдневно врши дистрибуција на ракавици, маски и средства за дезинфекција, кои се наменети за бездомниците. Покрај тоа се прави и едукација, односно постојано им се повторуваат насоките и препораките на Министерството за здравство, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот кај оваа категорија на граѓани – посочува Тунева.

Ромите не се наши корисници

Голем дел од Ромите кои живеат под мостовите и под Кале не ги користат услугите на Црвениот крст. Не затоа што не се добредојдени во друштвото на корисници на Црвен крст, туку затоа што самите избираат да не влезат во системот на граѓани на кои ќе им биде обезбедено живеалиште, но и останати услови за малку понормален живот, од тој што им го дава улицата.

Прочитајте и...  Забрана за тешки возила на планинскиот превој Плетвар

– Сме се обиделе да ги сместиме и нив, но имаме впечаток дека каде и да ги однесеме, тие ќе најдат начин да избегаат. Тоа е нивниот избор, и ние не можеме да ги држиме против нивна желба вели Сузана.

Останува нејасно прашањето, дали бездомниците се прекршители на полицискиот час?

Ако дел од бездомните лица, и покрај можноста да добијат сместување одлучуваат да останат на отворено, и да се шетаат низ скопските улици, и покрај ограниченото движење за време на полицискиот час, останува нејасно дали треба да им биде простено, за евентуално ширење на коронавирусот?

– Доколку полицијата ги лоцира, веднаш ги носи во Ранка Милановиќ – додава секретарот на Црвениот крст.

Прочитајте и...  Жители на град во Ломбардија без коронавирус: Бевме многу внимателни од првиот ден

Прочитај повеќе

Тестовите за Ковид-19 кои ги користи „Систина“ не го детектираат директно присуството на самиот вирус

Слободен печат

Спасовски за економските мерки: Секогаш очекувам некој да биде незадоволен од нешто

Слободен печат

Австрискиот вицеканцелар Вернер Коглер и се закани на Унгарија со укинување пари од ЕУ

Слободен печат

Џејми Оливер советува како паметно да купувате намирници од супермаркет за време на пандемијата

Слободен печат

Полициските синдикати во Белгија најавија штрајк доколку властите не им обезбедат соодветна заштитна опрема

Слободен печат

Кина намерно ги криела бројките за заразените лица од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бајден: Можеби ќе треба да се одложи конгресот на Демократската партија во јули

МИА Агенција

Бил Гејтс: Затворете буквално сè на 10 недели, само така ќе го победиме вирусот, сè друго е катастрофа

Слободен печат

Во Америка пристигнува помош: Полета руски авион со половина тон медицинска опрема

Слободен печат

Премиерот на Италија го продолжи карантинот до 13 април

Слободен печат

Доколку вашиот престој во странство станува нерегулиран, обратете се до МНР

Слободен печат

ОБСЕ: Централизирано информирање на српската влада за епидемијата

МИА Агенција