За време на масакрот во Тексас спасувал деца: Воен ветеран сведочи за крвавиот пир во САД (ВИДЕО)

Глендон Оукли е американски воен ветеран, кој за време на масакрот во Тексас спасил деца без родители, кои ги здогледал пред една игротека и ги оддалечил од местото на настанот, пренесуваат американските медиуми.

Војникот кој сега за многимина е херој изјавил дека бил во продавница за спортска опрема кога влетало момче и кажало дека има напаѓач во трговскиот центар.

– Продавачот и јас мислевме дека се шегува, но брзо потоа го слушнавме пукањето. Тргнавме кон излезот, кога забележав група уплашени деца. Ги одведов со себе надвор – изјавил тој.

Оукли го извадил и пиштолот за кој имал дозвола, со цел да се заштити. Поради тоа, за малку ќе настрадал.

– На паркингот ме запреа полицајци, кои мислеа дека јас сум напаѓач. Им ја покажав дозволата и ми рекоа дека е во ред. Не размислував за својот живот, сешто можеше да се случи – изјавил Оукли.

Прочитајте и...  Усвоени протоколите за запишување во училиштата, за полагање на испити на факултетите и работа на градинките

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат