5 C
Скопје

За шест часа привлече околу 400.000 следбеници: Бајден доби официјален претседателски профил на Твитер

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден го доби својот официјален претседателски профил на Твитер, но беше принуден да го активира со нула следбеници. Кампањата на Бајден е незадоволна од тој потег, што означува промена од претходниот трансфер на власта од Барак Обама на Доналд Трамп, јави „Би-Би-Си“.

Новиот налог – @PresElectBiden ќе се трансформира во официјална @POTUS (претседател на САД) на денот на инаугурацијата на 20 јануари. Во првите шест часа онлајн, тој доби речиси 400.000 следбеници.

Доналд Трамп наследи околу 13 милиони следбеници на сметката Потус кога го презеде од Обама, но тоа нема да се случи овојпат.

Обама беше првиот американски лидер кој имаше официјален профил на Твитер. Налогот @POTUS беше отворен за време на неговиот мандат во 2015 година.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Активисти упаднаа на пистата, го обоија авионот на Ер Франс и развија транспаренти!

Поврзани вести

Која е нишката што ја поврзува Македонија со кланот „Америка“

Слободен печат

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Вашингтон со критика до Пекинг заради наметнување на изборниот закон во Хонгконг

Слободен печат

ВИДЕО I Еден мигрант загина, а неколку се повредени во експлозија во минско поле во близина на Плитвице

Слободен печат

Захарова: Русија конструктивно ќе одговори на позитивните сигнали од САД

Слободен печат

Остави Коментар