Вработени во шумското претпријатие „Лопушник“ го оштетиле буџетот на „Национални шуми“ за 769.300 денари

Пари плати хонорари к15 / Фото: ,,Слободен печат'' - Драган Митрески

Вработени во шумското претпријатие „Лопушник“ ја злоупотребиле својата службена положба, изготвувајќи службена документација за сеча на 167 метри просторни огревно дрво, оштетувајќи го буџетот на ЈП „Национални шуми“ за 769.300 денари.

-ОВР Кичево поднесе кривична пријава против Б.М.(70) и З.К.(64), двајцата од Кичево и против Т.Ј.(53) од кичевското село Другово поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување”, како и против А.Т.(36) од Кичево за сторено кривично дело „кражба”, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Изготвената документација, вработените ја издале на физичко лице од Прилеп.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот