Водечки трговски ланци во Британија најавија над 5.000 откази

Бутс и оптиката Бутс бележат пад во продажбата од 50, односно 70 отсто, додека Џон Луис јавува дека толку лошо не работеле во изминатите 70 години.

Британски Бутс (Boots), трговски ланец кој се занимава со продажба на производи за убавина и здравје и еден од најпознатите брендови во британската улица Хај Стрит, планира да отпушти и до 4.000 работиници и да затвори и до 40 дуќани со оптика.

Бутс е дури последен во низата големи трговски британски имиња кои се тешко погодени од пандемијата на коронавирус.

Од Џон Луис, преку Топшоп до Хародс, сите најавуваат илјадници откази во изминатите две недели откако поради карантинот беа принудени фокусот на својата продажба да ја префрлат преку онлајн трговија.

Џон Луис, трговскиот ланец кој се занимава со продажба на мебел, најави затворање на осум продавници при што под прашање се доведени 1.300 работни места на неговите работиници.

Бутс и оптиката Бутс бележат пад во продажбата од 50, односно 70 отсто, додека Џон Луис јавува дека толку лошо не работеле во изминатите 70 години.
Прочитајте и...  Гутереш: Пандемијата доведе до најголемо нарушување на образованието во историјата

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат