Во Унгарија рекордни 1.791 новозаразени со коронавирусот

Освен во продавниците и јавниот превоз, носењето маска е задолжително во јавните и културните институции.

Во последните 24 часа во Унгарија се регистрирани 1.791 нов случај на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата, а починале 24 пациенти.

Од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 44.816 лица, а бројот на смртни случаи е 1.109. Оздравеле 13.580 луѓе, а има повеќе од 30.000 активни случаи.

 

Унгарската Влада повторно ги предупреди граѓаните да ги почитуваат мерките за физичко растојание и одржување на хигиената. Забраната за влез за странски државјани сè уште е во сила. Освен во продавниците и јавниот превоз, носењето маска е задолжително во јавните и културните институции.

Забранети се посети на болници и домови за стари лица.

Прочитајте и...  Зеќири: Пратениците се боксерска вреќа, сите се истураат врз нас, мислат ние сме ги барале тие лаптопи

Поврзани вести

Гринпис: Загадената вода од Фукушима ако се исфрли во Пацификот може да и наштети на човековата ДНК

Слободен печат

„Ла Кроа”: Софија би можела да истрае во блокирањето на Северна Македонија, но делумно и блефира

Слободен печат

Новата српска влада со три нови министерства- ресори за селото, човековите права и семејството

Слободен печат

Изречени 915 казни за неносење маски

Слободен печат

Судири во Полска по дополнителните ограничувања на правото на абортус

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: На денот на ВМРО протестираме со автомобили во Скопје и во Штип

Слободен печат

Остави Коментар