2 C
Скопје

Во САД трет ден рекорден број на новозаразени

САД вкупно имаат повеќе од 14 милиони потврдени случаи на коронавирус и се на првото место во светот.

САД трет ден по ред регистрираат рекорден број новозаразени со коронавирусот.

Според Универзитетот Џонс Хопкинс, во последните 24 часа во САД се потврдени речиси 230.000 нови случаи на Ковид-19, а 2.527 луѓе починале од последици од болеста.

САД вкупно имаат повеќе од 14 милиони потврдени случаи на коронавирус и се на првото место во светот.

Американските здравствени власти предупредуваат на нагло зголемување на бројот на заразени откако милиони Американци минатата недела патуваа за да го прослават празникот Денот на благодарноста, и покрај барањата на властите да останат дома.

Прочитајте и...  Чешка по стапките на Унгарија: Претседателот Земан побара вакцини против ковид-19 од Кина

Поврзани вести

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Слободен печат

Остави Коментар