6 C
Скопје

Tag : број

Забава Магазин Магазин слајдер

Првиот број од стрипот Супермен продаден за 3,25 милиони долари

Слободен печат
Првиот број од стрипот Супермен, кој е објавен во јуни 1938 година и кој чинел 10 центи е продаден за 3,25 милиони долари, што е...
Вести Македонија Слајдер

Бројот на новороденчиња во Кичево во слободен пад: Од 1.000 бебиња во 2000 година, до 144 лани

Слободен печат
Најдобар индикатор за иднината на еден град или регион е бројот на новороденчиња. Во тој поглед состојбата во Кичево нималку не е розова, бидејќи од...
Вести Регион

Во Сараево предупредување поради енормно зголемен број новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција
Директорот на Службата за итна медицинска помош во Сараево, Адем Залихиќ, ги предупреди граѓаните за огромен скок на бројот на новоинфицирани со Ковид-19. Тој на...
Свет Слајдер

Во САД трет ден рекорден број на новозаразени

МИА Агенција
САД трет ден по ред регистрираат рекорден број новозаразени со коронавирусот. Според Универзитетот Џонс Хопкинс, во последните 24 часа во САД се потврдени речиси 230.000 нови случаи на Ковид-19,...
Вести Регион

Црна Гора има најголем број на заболени од Ковид-19 во регионот

МИА Агенција
Црна Гора со 547 активни случаи на 100.000 жители има најголем број на заболени лица со Ковид-19 во регионот, па и пошироко, објави црногорската новинска...
Вести Економија

Во мај речиси 100 процентен пад на бројот на туристи

Слободен печат
Бројот на туристи поради корона вирусот секаде во светот па и кај нас бележи значителен пад, како резултат на мерките кои се спроведуваат поради спречување...
Вести Економија

Германија го огранучува бројот на работни визи за Балканот?

Слободен печат
Германија е се поблиски до одлука да ги продолжи правилата за вработување нискоквалификувата работна сила од Западен Балкан. Овие правила земјата ги воведе во 2016...
Вести Економија

Масовни отпуштања од работа во Германија

Слободен печат
Германскиот експерт Роланд Бергер предупредува дека во Германија, паралелно со кризата од пандемијата предизвикана од новиот корона вирус Ковид – 19, бројот на невработени лица...
Вести Економија

Во Италија само во мај без работа останале 84 илјади работници

Слободен печат
Повеќе од половина милион луѓе во Италија ги загубија своите работни места од февруари до мај годинава, како резултат на пандемијата на Ковид-19 и економската...