Во њујоршки Централ парк ќе никне монтажна болница за болени од коронавирус

Градот Њујорк го очекува бродот болница на американската морнарица кој треба да пристигне денеска а ќе служи за сместување на обични пациенти, додека инжинерите работат на инсталација на полска болница во Централ парк.

Болницата ќе служи за негување на инфицирани од коронавирус и ќе има капацитет од 68 места.

Како што изјави синоќа гувернерот Ендру Куомо, болницата треба да биде отворена во вторник.

Проектот го изведува меѓународната христијанска хуманитарна организација „Ташничка на самаритјаните“. Според организацијата, во болницата ќе работи тим од доктори и медицински сестри од мрежата на „Здравствниот систем на планината Синај“.

Слична болница веќе работи во северниот дел на Италија, каде што има најмногу настрадани од коронавирусот.

Моментално, во градот Њујорк се забележани речиси 34 илјади случаи на коронавирус, а досега починале 776 лица.

Прочитајте и...  Починал, го погребале без протокол за Ковид 19, па позитивниот брис стигнал по закопот

Прочитај повеќе

Кајакар ги пренесуваше во живо последните моменти од својот живот: Излезе на немирно море и не се врати (ВИДЕО)

Слободен печат

Гутереш: Простување на долговите и на земјите во развој

Слободен печат

Полицајка од Куманово опомената за своето недолично однесување, возела со нозете кренати на волан (ВИДЕО)

Слободен печат

Зекири: СДСМ сака брзи избори на кои ќе учествуваат сите политички чинители

Слободен печат

Синоличка: Инаетот на мнозинството ќе го сотре и најсовесниот граѓанин

Слободен печат

Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море, ова е задолжително летово

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет” (ВИДЕО)

МИА Агенција

Јанушев: СДСМ роковите за избори ги вади од ракав

Слободен печат

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

МИА Агенција

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

МИА Агенција

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ по 15 јуни

МИА Агенција

Бебе позитивно на ковид-19 со специјален лет префрлено на клиника во Швајцарија

Слободен печат