Во Минеаполис воведен полициски час, твит на Трамп сокриен поради „глорификација на насилство

Набљудувачите укажуваат дека за време на пандемија на коронавирус во САД, лесно дојде до израз и „пандемијата на расизам и полициска бруталност врз црномурестото население”.

Во повеќе градови во САД синоќа се случија низа протести поради полициското насилство и смртта за време на задржување на Афроамериканецот Џорџ Лојд во неделата во Минеаполис.

Полицаецот, Дерек Шавин, кој со колена го приклешти Флојд, легнат и во лисици, по што задржаниот почина на место, синоќа беше уапсен и обвинет за убиство од втор степен, јави Си-ен-ен.

Обвинителот во Минеаполис изјави дека очекува и нови задржувања, најверојатно на останатите тројца полицајци. Од видео снимка од друг агол синоќа се дозна дека вкупно тројца службеници со колена и раце притискаат на легнат човек кој моли за помош со повик да стане и дека не може да дише, јави Си-ен-ен.

Набљудувачите укажуваат дека за време на пандемија на коронавирус во САД, лесно дојде до израз и „пандемијата на расизам и полициска бруталност врз црномурестото население”.

Прочитајте и...  Д-р Жан Митрев: Кај некои пациенти кај кои ситуацијата е многу влошена, незнам длаи воопшто може да се помогне

Демонстрантите го изразија својот гнев во градовите како Атланта, Њујорк и Вашингтон, со скандирање, изблици на насилство, кршење на излози и палење автомобили.

Во Њујорк, толпа од илјадници се судри со полицијата пред станицата Јунион. Во Атланта, Џорџија, протестантите кршеа прозорци на полициски возила, најмалку една кола беше запалена. Полицијата беше на готовс да се соочи со протестантите во паркот Стогодишната Олимпија.

Во Минеаполис пак, после неколку деноноќија анархија воведен е полициски час. Протестите беа одбележани со вандализам, грабежи, фрлање молотови коктели и пожари. Беа запалени многу возила и повеќе објекти, меѓу кои и полициска станица. Полицискиот час е воведен од синоќа од 20 часот со траење до 6 часот наутро. Исто така ќе биде и во сабота навечер. Соседниот град, Сент Пол, воведе сличен полициски час.

Прочитајте и...  На денот на изборите ќе работат три билетарници на ЈСП

Во Минеаполис вчера за време на насилни грабежи и уништување на продавници и други бизниси, се случи и пукање, по што се дозна дека едно лице било застрелано.

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер вчера се обрати со соопштение да се престане со вадализмот во Минеаполис, и го искритикува „демократскиот градоначалник” да се справи со ситуацијата или „ќе ја повикам војската”, завршувајќи со фразата „кога започнува грабежот, започнува и пукањето”.

Се дозна дека оваа фраза е од историјата на белиот супрематизам во САД, и била употребена од полициски началник за време на судење во Флорида во 1967 година. Фразата тогаш предизвикала гневни реакции од граѓанските активисти.

Поради ова, социјалната мрежа Твитер го сокри твитот на Трамп. Од таму укажаа на „нарушување на правилата на Твитер околу глорификација на насилство”. Твитот на претседателот сега е сокриен, а корисникот може да го види ако кликне на него. Твитот не може да се „лајкува”, споделува, и не може да се коментира или одговара.

Прочитајте и...  Купете луксузен стан во Црна Гора, добијте подарок - државјанство

 

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат