9 C
Скопје

Во Израел се отвора економијата по масовната вакцинација

Физичкото дистанцирање е се уште препоракао, а во синагогите, џамиите и црквите, половина од капацитетот на објектот може да се пополни.

Израел денеска делумно ја отвори својата економија, што се смета за враќање кон нормалниот живот во таа држава на денот кога пред една година беше првпат откриен случај на заразен со Ковид-19.

Продавниците се отворени за сите граѓани, но влезот во спортски сали, театри, кина е ограничен само на луѓе кои примиле две дози од вакцината и на поранешни ковид-пациенти кои имаат имунитет и таканаречен „зелен пасош”.

Физичкото дистанцирање е се уште препоракао, а во синагогите, џамиите и црквите, половина од капацитетот на објектот може да се пополни.

Токму на овој ден, откако е забележан првиот случај на ковид во Израел, олеснувањето на мерките е дел од планот на владата за отворање на економијата, во време кога премиерот Бенјамин Нетанјаху ќе се обиде да добие нов мандат.

Прочитајте и...  Протест на „Ивент индустријата": Бараме грантови, не работиме веќе 14 месеци

Досега, Израел вакцинираше речиси половина од населението со најмалку една доза вакцина.

Поврзани вести

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Слободен печат

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Остави Коментар