8 C
Скопје

Tag : економијата

Вести Економија Слајдер

Бесими: Петиот пакет мерки насочен кон закрепнување на економијата, инвестиции и развој 

МИА Агенција
„Петтиот пакет-мерки има развојна компонента, односно е насочен кон закрепнување на економијата, инвестиции и развој. Тоа е важно да се испрати како порака, тоа сме...
Вести Свет

Во Израел се отвора економијата по масовната вакцинација

МИА Агенција
Израел денеска делумно ја отвори својата економија, што се смета за враќање кон нормалниот живот во таа држава на денот кога пред една година беше...
Вести Економија

Поскоро да се формира владата, а економијата да биде приоритет, апелира Стопанската комора на северозападна Македонија

МИА Агенција
Владата да се формира што поскоро, економијата да биде приоритет, а во советодавниот тим да бидат вклучени аполитични експерти кои ќе имаат постојана комуникација и...
Вести Економија

Пандемијата и натаму носи ризици за економијата

МИА Агенција
Последните макроекономски показатели укажуваат на силни ефекти на пандемијата на КОВИД-19 врз глобалната и домашната економија. Иако економските основи на среден рок се оценуваат како...
Вести Избори 2020

Митрески од Битола: Економијата е на прав пат им помогнавме на бизнисите да ја пребродат кризата од коронавирус

МИА Агенција
Носителот од коалицијата „Можеме” во Изборната единица 5 – Јован Митрески, оствари повеќе средби со стопанственици во Битола, каде порача дека малите бизниси се столбот...
Вести Економија

ММФ: Преземените мерки ќе придонесат економијата да се справи со шокот од Ковид-19

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) обезбеди значајна поддршка преку Инструментот за брзо финансирање, во износ од околу 176 милиони евра, а и натаму во рамки на...
Вести Економија

Дроновите се поприсутни во економијата

МИА Агенција
Тридимензионално мапирање е направено за пет дена на патот Кичево – Охрид, на потег во должина од 18 километри, за потребите на градежната компанија „Гранит”....
Вести Регион

Лидерот на СИРИЗА претстави алтернативен план за економијата и општеството

Слободен печат
Праведен развој со поддршка на истражувањето, иновациите, обновливите извори на енергија, на дигитална економија; градење нова социјална држава; дигитализација на јавната и проширување на индивидуалните...
Вести Економија

Анѓушев: Никогаш досега во овие 27 години сме немале подобри бројки во економијата

Слободен печат
Економијата во последната години, особено во последните шест месеци ја донесовме до една реална сфера. Бројките покажуваат раст на инвестициите, раст на БДП, раст на...