22 C
Скопје

Митрески од Битола: Економијата е на прав пат им помогнавме на бизнисите да ја пребродат кризата од коронавирус

Држава, нагласи тој, која овозможува услови за сите подеднакво, а не за малкумина како што тоа го правеше ДПМНЕ е држава во која сакаме да живееме.

Носителот од коалицијата „Можеме” во Изборната единица 5 – Јован Митрески, оствари повеќе средби со стопанственици во Битола, каде порача дека малите бизниси се столбот на нашата економија.

Држава, нагласи тој, која овозможува услови за сите подеднакво, а не за малкумина како што тоа го правеше ДПМНЕ е држава во која сакаме да живееме.

– Нашата програма се темели токму на ова, ред, правда, поредок, општество за сите, а не малкумина. Јавноста е сведок кој носи антикризни мерки за помош на работниците и економијата, а кој по налог на Мицкоски блокира средства од 90 милиони евра од Светска банка, изјави Митрески.

Јасно е, посочи тој, СДСМ носи сојузници, а ВМРО-ДПМНЕ носи непријатели.

– СДСМ нуди кадри кои државата ја однесоа на прав пат, ВМРО-ДПМНЕ нуди истрошени кадри на Груевски. Затоа на 15 јули граѓаните ќе го казнат незрелото, неодговорно и опасно однесување на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски, изјави Митрески. 

Поврзани вести

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Исплатени ученичките и студенските стипендии за мај

Слободен печат

Заев: Секој има право да побара ново судење доколку има нови докази и аргументи

Слободен печат

Г-7 повика на отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Слободен печат

Бектеши – Џентолини: Имплементацијата на Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан е клучот за пост-ковид заздравување на економијата

Слободен печат

Скопје очекува од ЕУ потврда на европските вредности и да го испорача ветеното

Слободен печат

Остави Коментар