-3 C
Скопје

Tag : избори 2020

Вести Македонија Слајдер

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат
Со денешното подготвително рочиште во граѓанскиот суд во Скопје, почна судскиот процес во кој обвинителката Вилма Рускоска ја тужи ВМРО-ДПМНЕ за злоупотреба на нејзиниот лик...
Вести Ви Препорачуваме Избори 2020 Македонија

Фрли рипче во партијата, чекај крапче од државата!

Соња Христовска Угриновска
Политичките партии што освоија пратенички места за кампањата собрале донации во вкупна вредност од околу 870.000 евра, а освен партиските членови, за своите партии донирале...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Како ќе работи Собранието во услови на ковид-19?

Слободен Печат
Новиот собраниски состав е познат, со очекувани промени во зависност од тоа кој од таму ќе замине во министерски води или на други позиции во...
Вести Македонија Слајдер

ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од изборите

Миа
Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која ќе се донесе заклучок со објавување на конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори одржани...
Вести Избори 2020

Деркоски: Државната изборна комисија работеше на законит начин

Слободен печат
Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница едногласно ги отфрли сите 2.142 приговори поднесени од партиите за предвремените парламентарни избори. Членовите на ДИК истакнаа дека...
Вести Избори 2020 Македонија Слајдер

ДИК ги отфрли сите приговори поднесени за изборите

Слободен печат
Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница ги отфрли сите 2.142 приговори поднесени од партиите за предвремените парламентарни избори. За 1.478 приговори од вкупно 1.982...
Вести Избори 2020 Слајдер

Истече рокот: До ДИК поднесени вкупно 2.141 приговори

Слободен печат
До Државната изборна комисија вечерва до 19:30 часот кога истекува рокот поднесени се вкупно 2.141 пригобори за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на...
Вести Избори 2020 Слајдер

ДИК повторно корегираше податоци за бројот на гласачи и неважечки ливчиња

Слободен печат
Државната изборна комисија вечерва објави соопштение на својата веб страница со кое ги корегира резултатите од предвремените Парламентарни избори одржани на 15 јули, објавени на...
Вести Избори 2020

Поднесени нови приговори до ДИК за сумирање и утврдување на резултатите

Слободен печат
До ДИК се пристигнати нови приговори за сумирање и утврдување на резултатите од гласањето на изборите. Алијансата за Албанците која на изборите настапува во коалиција...