13 C
Скопје

Влезот во Словенија зависи од тоа која вакцина сте ја примиле

Без тест и потврда за вакцинација, можно е да влезете во Словенија за транзит, и мора да ја напуштите земјата во рок од 12 часа.

Словенија објави детални правила за влез во земјата за оние кои сакаат да ја преминат границата врз основа на примената вакцина.

Во оваа земја може да се влезе ддоколку е примена една доза на АстраЗенека, 21 ден по вакцинацијата, но не и со една доза на Фајзер и Модерна. Со овие две вакцини може да се влезе во Словенија само доколку се примени обете дози. Покрај тоа, потребно е да поминат најмалку 14 дена од втората доза за Модерна, а за Фајзер се доволни седум. Треба да се покаже потврда за вакцинација на граничната полиција, пренесува Индекс.

Издадени се детални правила за вакцините од други производители, а сите можете да ги видите подолу.

Вакцинирани лица можат да влезат во Словенија ако:

  • примиле втора доза на BioNTech / Pfizer пред најмалку седум дена
  • примиле втора доза на Модерна пред најмалку 14 дена
  • ја примиле првата доза на AstraZeneca пред најмалку 21 ден
  • примиле доза на Џонсон и Џонсон пред најмалку 14 дена
  • примиле втора доза на Спутник V пред најмалку 14 дена
  • примиле втора доза Синовак пред најмалку 14 дена
  • примиле втора доза на Синофарма пред најмалку 14 дена.

Условот за влез сè уште останува непосредна посета или деловна активност, а заминувањето на туристите сè уште не се смета за оправдана причина за влез во Словенија.

На оние кои не се вакцинирани, сè уште им останува можноста со негативен ПЦР тест кој не смее да биде постар од 48 часа или зза оние кои прележале КОВИД-19, со позитивен тест кој мора да биде постар од 21 ден и не смее да биде постар од шест месеци.

Без тест и потврда за вакцинација, можно е да влезете во Словенија за транзит, и мора да ја напуштите земјата во рок од 12 часа.

Во Словенија, во последните 24 часа, со намален обем на тестирање, беа потврдени 209 нови инфекции со коронавирус и пет смртни случаи меѓу пациентите.

Поврзани вести

ВИДЕО | Се слушна ѕвоното во Детската клиника: Малата Ана ја доби борбата со болестите

Слободен печат

Утре се одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Слободен печат

Бегал од полиција, па со 140 км на час удрил во лежечки полицаец

Слободен печат

Двајца станари со деменција побегнале од старечкиот дом во Тенеси благодарение на воената обука, персоналот казнет

Слободен печат

Деспотовски: Заврши времето на евтина работна сила, немаме луѓе за извоз

Слободен печат

Успорената демографија нема да ја сопре Кина

Гидеон Рахман/Financial Times

Остави Коментар