6 C
Скопје

Владата предложи судската такса за физичките лица да се намали за седум пати

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил напиша дека Владата на денешната седница предложи намалување на судската такса за физичките лица за седум пати.

„На денешната седница Владата одлучи да ја предложи измената на Законот за судските такси со која максималната судска такса за физичките лица се намалува за седум пати (Од 48.000 денари на 6.000 денари).

Работиме во интерес на граѓаните за да ја направиме правдата подостапна, напиша Маричиќ.

Прочитајте и...  Народната банка продолжува со развој на статистиката на финансиските сметки

Поврзани вести

САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Слободен печат

Ќучук: Комисијата за надворешни работи на ЕП го усвои Извештајот за напредокот на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Османи им се заблагодари на гласачите: Историската победа им припаѓа на граѓаните на Косово

Илинка Иљоска

Бурна ноќ за полицијата и инспекторите: Испразнета салата „Јане Сандански“ – 150 навивачи од трибините испратени дома

Мирослава Бурнс

Стефоска: Охрид треба да биде стратешка цел и грижа на сите

Слободен печат

Започна евакуацијата на жителите: Нов силен земјотрес со јачина од 8,0 степени близу Нов Зеланд

Слободен печат

Остави Коментар