9 C
Скопје

Видеомонографија за децениски јубилеј: ОУ „Кузман Јосифоски-Питу” во Кичево одбележува 60 години постоење

Со видеомонографија која беше промовирана на Фејсбук, основното училиште „Кузман Јосифоски-Питу” во Кичево одбележа 60 години постоење. Опфатени се сите периоди од почетокот на работата до денес. Училиштето имало над 8.000 ученици, а во образовниот процес биле вклучени над 200 учители и наставници.

Директорот Драган Андрески потсети дека од клупите на ова училиште се излезени и поголем број на академици, на универзитетски професори, на инженери, на лекари, на политичари, итн.

Поради мерките за заштита од ковид-19, јубилејот ќе се одбележи без собир, а пофалници, благодарници и други признанија на вработените ќе им бидат доделени во друга пригода.

– Без да подготвуваме специјална програма ќе биде одбележан големиот јубилеј на нашето училиште. Ќе нема масовни собирања поради ковид-19 и само со видеомонографија која учениците и граѓаните може да ја проследат на Фејсбук во два термина. Сите ние можеме да бидеме горди што сме дел од ова училишно семејство, кое од година во година бележи развој, рече директорот Андрески.

Прочитајте и...  Ќе зажалите по Борисов, Захариева и Каракачанов!

Училиштето „Кузман Јосифоски-Питу” во Кичево од 20-07 година работи во нова објект.

Поврзани вести

ВИДЕО | Разговор со Ивана Драгшиќ за книга која дава предлози за подобра иднина и за култура на солидарност

Слободен печат

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Остави Коментар