ВИДЕО | Вучиќ: Европскиот план предвидува да не се противиме на членство на Косово во меѓународните организации

Вучиќ/ Фото: Milos Miskov / AFP / Profimedia

Српскиот претседател Александар Вучиќ во обраќањето на седницата на Националното собрание на која се расправа за Косово рече дека целта на денешниот ден не е одговорноста да се префрли ниту на тој дом, ниту на народот во целина, ниту на кој било и потенцираше дека никогаш не бегал од своите обврски како претседател на Републиката.

Тој посочи дека најтешкиот дел од француско-германскиот план е точката 4 во која се вели дека „Србија нема да се противи на членството на Косово во ниту една меѓународна организација“. Вучиќ презентираше и план од десет точки за политиката на Србија во наредниот период.

-Денеска ќе зборувам и ќе ги посочам сите најлоши точки од таканаречената француско-германска иницијатива и нема да кријам ништо. Значи, нема да ви зборувам за некои поубави работи од планот, туку ќе зборувам за најтешко и најлошо за Србија, затоа што сакам да бидам одговорен и фер кон граѓаните на Србија, за народот на Србија да знае дека ниту нивниот претседател, ниту нивната влада, ниту нивниот парламент немаат што да кријат од нив, посочи Вучиќ.

Тој наведува дека најважно е денеска, поважно од планот, кој, како што рече, не смее да го изнесе во јавност во целост, туку ќе го прикаже сето она што е најлошо за Србија, а тоа се околностите, моментот, моментумот, временската рамка во која сè се случува.

-Денес сме сведоци на еден вид трета светска војна, која ќе биде пообемна во месеците што следат. Овој конфликт само ќе станува потежок и поголем. Кога го имаме тоа на ум, јасно е дека некои мали земји не можат да имаат толкава слобода колку што тие малите би сакале да имаат, и за живот и за донесување одлуки. Ние сме една од ретките земји која носи свои одлуки. Поради тоа се гордеам со таква Србија, вели српскиот претседател.

Тој потенцира дека е важно да се согледа како Србија дошла во ваква позиција.

– Од избувнувањето на војната во Украина на 24 февруари 2022 година, постои општа политичка офанзива на Приштина заедно со дел од западните сојузници за промена на ситуацијата на терен. Од ветувањето на Квинта групата и ЕУ дека ќе направи сè за да може нашиот народ да учествува на избори, а потоа противењето на Курти да направи нешто такво. Мислеа дека тоа ќе влијае на изборите во Србија. Се разбира, Србите голтаа кнедли знаејќи дека им ги ускратуваат основните права од што зависи нивниот цивилизиран живот. Тогаш работите почнаа да се влошуваат, истакнува Вучиќ.

– Приштина не сака да формира Заедница на српските општини на Косово и Метохија, иако тоа беше предвидено со Бриселскиот договор уште во 2013 година, туку само да предизвика воен конфликт и Србија да влезе во конфлик со НАТО и со целиот свет и да се претстават себеси како жртви и како балкански Зеленски, рече Вучиќ.

Тој вели дека „режимот во Приштина почнал да ги малтретира Србите на Косово само со цел да ги понижи и да предизвика конфликт“.

Фото МИА

Вучиќ рече дека по повлекувањето на Србите од косовските институции, Приштина закажала избори за декември во четирите српски општини на северот на Косово, а потоа, иако ветиле дека ќе ги одложат, само 12,5 часа пред официјализирањето на таа одлука, која веќе ја знаеле, испратиле специјалци да ги окупираат просториите на општинските изборни комисии на северот на Косово.

Зборувајќи за т.н француско-германскиот план, Вучиќ вели дека 90 проценти од она што излезе во јавноста е точно.

Тој наведува и дека овој план во јавноста го објавиле „некои од меѓународната заедница кои тоа го сакале“.

-Планот што јас го добив не беше објавен, има мали разлики. Значи, тоа го направил некој друг што сакал да го објави јавно и секако од приштинска страна, со цел да предизвика хистерија во Белград, за тиа повторно да испаднат добри момци, а Србите виновни за сè, рече Вучиќ.

– Во тој план, во самата преамбула е можеби единствената добра работа, во која се вели: „Поаѓајќи од историските факти и не доведувајќи ги во прашање различните гледишта на страните за фундаменталните прашања, вклучително и статусните прашања“. Таму, по првпат ни дозволуваат поинаку да гледаме на статусното прашање на Косово во однос на она што тие го нарекуваат Косово, а ние го нарекуваме Приштина, вели Вучиќ.

Сепак, тој укажа дека понатаму во планот тоа се дерогира, како и таа одредба на која би можеле да се повикаат. Српскиот претседател особено ја истакна точката 4, поточно вториот став, во кој се вели дека „Србија нема да се противи на членството на Косово во ниту една меѓународна организација“.

-И да се противиме и да не се противиме пред Советот на Европа, во моментот кога ќе одлучат, ќе имаат мнозинство. И да се противиме и да не се противиме за НАТО, ќе имаат мнозинство. И да се противиме и да не се противиме за ЕУ, тоа ќе биде нивна одлука, рече Вучиќ.

Српскиот претседател, посочувајќи дека со тоа било јасно дека Србија е пред избор, а секој избор има последици, продолжи со излагањето во Парламентот ги изнесе десетте точки за политиката на Србија во следниот период.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот