ВИДЕО: Украина нападна руски воен камп во кој имало 3000 руски војници

Украинската безбедносна служба во текот на ноќта од вторник кон среда со беспилотни летала нападнала руски воен камп во близина на воздухопловната база Калино во областа Курск, изјави за „Украинска правда“ извор од разузнавачките кругови.

Тој нагласи дека зад експлозиите што се слушнале во рускиот воен камп кај селото Постојаље двори стационирани се украински разузнавачи.

Според безбедносните служби, на наведената локација присутни биле до 3.000 руски војници, а имало околу 80 единици воена опрема. Се утврдува точниот број на руски загуби, но извор на „Украинска Правда“ тврди дека штетата била голема и дека биле регистрирани најмалку 18 напади со беспилотни летала врз кампот.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот