20 C
Скопје

ВИДЕО: Србија го екстрадира Дарко Елез во БиХ, стотици полицајци на аеродромот

Денес српското правосудство одобри екстрадиција на Дарко Елез во Босна и Херцеговина, кој беше уапсен на крајот на декември минатата година во белградската населба Батајница, дознава „Аваз“.

Одлуката за екстрадиција ја донесе Специјалното одделение на Високиот суд во Белград и ја потврди министерот за правда на Србија.

Инаку, Елез има државјанство на БиХ и Србија, а според потерницата издадена од Обвинителството на БиХ, тој е обвинет за две убиства и повеќе обиди за убиства на територијата на РС и Федерацијата БиХ.

Наркотици на стадионот, илјадници евра во домот: Откриено што му одзема полицијата на Вељко Беливук

Тој денес со хеликоптер ќе биде донесен на аеродромот во Сараево.

Против Елез е потврдено обвинение во случајот „Кукла“, кој го товари за организиран криминал во врска со неколку тешки кривични дела, вклучувајќи убиство, обид за убиство, грабеж на транспорт на пари и други кривични дела извршени во периодот од 2005 до 2009 година.

Инаку, Елез е осомничен за ликвидациите на Синиша Милишевиќ Тигар и Милош Остојиќ, убиени во Лукавица.

Покрај тоа, Елез се бара за истрагата спроведена против него од Обвинителството на БиХ и Министерството за внатрешни работи на Република Српска, заедно со партнерските институции во БиХ и регионот, за сериозни злосторства извршени во источно Сараево и БиХ, вклучувајќи и два убиства во 2018 година. и 2019 година и планирање и обиди за атентат во областа Источно Сараево и Бјелина.

 

Поврзани вести

Охридско Езеро и Студенчишко Блато номинирани како трето и најголемо Рамсар место во државата

Слободен печат

Шкотската премиерка: Нов референдум за независност ќе има кога ќе дојде време

Слободен печат

УХМР со временска прогноза до вторник

Слободен печат

ВИДЕО | Необична појава во центарот на Солун: Дива свиња се прошета на главниот плоштад

Слободен печат

Курти нема да бара гаранции за поранешните водачи на ОВК

Слободен печат

Забрчанец: Медиумите дадоа сериозен придонес во спасување човечки животи, но неопходна е кампања за едукација за вакцините

Слободен печат

Остави Коментар