ВИДЕО | Скандал во Британија: Министерот за здравство фатен во љубовна афера со соработничка

Министерот за здравство на Британија, Мет Хенкок е снимен како ја бакнува својата колешка Џина Коладанџело и е на удар на критиките за можна афера, но и за кршење на мерките воведени за спречување на пандемијата.

„Сан“ објави видео во кое, според таблоидот, Хенкок и Џина биле фатени како се бакнуваат во неговата канцеларија. Снимката е наводно направена минатиот месец.

“Прифаќам дека ги прекршив упатствата за социјална дистанца во овие околности. Разочарав многумина и многу ми е жал”, рече британскиот министер за здравство, цитиран од Sky News.

Видео на денот