• соработничка

Шестмесечна затворска казна за соработничка на Навални

Рускиот суд ја осуди Љубов Собол, главниот сојузник на критичарот на Кремљ, Алексеј Навални, на шестмесечна затворска казна, заменувајќи ја претходната казна која таа ја доби минатата година, јавува руската агенција РИА Новости. Собол беше осудена на 1 и пол година во август 2021 година за непочитување на ковид-мерките на протестите, обвинение што таа го …

Шестмесечна затворска казна за соработничка на Навални Read More »