ВИДЕО | Русија објави снимка од командантот за кого Украинците тврдат дека е мртов

усија објави снимка од командантот за кој Украинците тврдат дека го убиле / Фото Твитер принтскрин

Руското Министерство за одбрана објави видео на кое се гледа командантот на Црноморската флота на конференција, и покрај тоа што Украина тврди дека го убила. Не е јасно кога е снимена снимката на која Виктор Соколов се појавува на видео врска со министерот за одбрана Сергеј Шојгу, пишува Би-Би-Си.

Министерството соопшти дека средбата со високи претставници се случила во вторникот. Украинските специјални сили во понеделникот соопштија дека администраторот Соколов и уште 33 офицери загинале во ракетен напад врз седиштето на флотата во Севастопол, окупиран Крим.

Тие не го наведоа директно името на адмиралот, ниту пак понудија докази дека тој загинал. Сега велат дека ги „разјаснуваат“ извештаите.

„Како што е познато, 34 офицери загинаа како резултат на ракетен напад врз седиштето на Црноморската флота на Руската Федерација. Многу тела сè уште не се идентификувани поради состојбата на деловите од телото.“, се вели во соопштението.

Ова сугерира дека Украина отстапува по објавувањето на клипот на руското Министерство за одбрана. Во соопштението сега цитира „отворени извори“ за своето тврдење дека командантот бил еден од 34-те.

Ова е дефинитивна промена на тонот по вчерашните сигурни тврдења. Новиот министер за одбрана на Украина, Рустем Умеров, изјави за Си-Ен-Ен дека ако Суколов е мртов „тоа е добра вест за сите“, но тоа е далеку од потврда.

Постои шанса Украина да дејствувала според разузнавачките податоци и да таргетира клучен состанок во срцето на окупираниот Крим.

Значењето на штрајкот од минатиот петок не треба да се потцени, но ако Киев претерано се прошири во своите наводни достигнувања, тоа би било невнимателна грешка во оваа континуирана информативна војна.

Осумминутното видео покажува колегиум на Министерството за одбрана, за кој се вели дека се одржал во вторникот наутро. Министерот за одбрана Сергеј Шојгу е виден како разговара со високи претставници во конференциска сала во Москва.

Тој, исто така, накратко е виден во неколку наврати на видео врска со командантите на петте руски флоти, вклучително и Црноморската флота, од кои на никоја не зборува.

Софтверот за препознавање лице покажува совпаѓање помеѓу другите слики на командантот Соколов и човекот кој се појавува во најновото видео, сугерирајќи дека тоа е тој.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот