ВИДЕО | Рецепт за јафа обланди, готови за 10 минути

Фото: Принтскрин/Јутјуб/Home Made Recipes

Конечно започнува едно од најомилените годишни периоди – подготовките за празниците, планирањето на јадењата и колачите кои ќе ги јадеме и подготвуваме во тоа време. Навистина се радуваме на тоа, а вие?

Состојки:

– 2 кори од обланда
– 150 ореви
– 7 лажици лек
– 200 мелени бисквити
– 200 грама шеќер
– 3 јајца
– 250 грама
– 100 грама чоколадо за готвење

Подготовка:

Направете го филот

Растопете го путерот на тивок оган, а потоа додајте шеќер, млеко и чоколадо. Гответе со мешање додека не се соединат сите состојки.

Потоа, додајте ги мелените бисквити, оревите и јајца и сè варете уште неколку минути.

Наредете ги обландите

Ќе ви требаат два листа обланди и важно е да ги подмачкате и едната и другата обландата.

Смесата што претходно ја приготвивте, оставете да се излади, па нанесете ја на лист обланда (од рапавата страна), половина смеса од бисквитот, врз тоа наредете јафа бисквит, па свртете наопаку.

Врз бисквитот нанесете го остатокот од филот, распоредете и преклопете со другиот лист обланда, (исто од рапавата страна), покријте со крпа, па одозгора ставете нешто тешко за да се притисне обландата, за сè убаво да се залепи.

Обландите послужете ги следниот ден и сечете ги со остар нож.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот