ВИДЕО: Почина човекот кој се самозапали пред судот во Њујорк

Маж се самозапали пред судот во Њујорк/Фото: EPA-EFE/SARAH YENESEL

Човекот кој се самозапали вчера пред судот во Њујорк, каде што се одржуваше кривичното судење на Доналд Трамп, почина, а официјални лица, сепак, изјавија дека се чини дека тој не го целел самиот поранешен претседател на САД.

Човекот неколку минути беше зафатен од пламен пред телевизиските камери поставени пред зградата на судот за да го следат судењето на Трамп – првиот поранешен претседател во историјата на САД на кој му се суди од кривичен суд.

Ен-Би-Си Њуз и други американски медиуми објавија рано денеска (по локално време) дека мажот починал. Њујоршката полиција соопшти, според NBC News, дека властите во болницата каде што бил однесен мажот констатирале смрт.

Официјални лица претходно рекоа дека мажот, во неговите доцни 40-ти, бил во критична состојба.

Сведоците рекоа дека виделе како мажот извадил летоци од ранец и ги фрлал во воздух, а потоа се полил во течност и се запалил. Еден од тие летоци содржел референци за „злобните милијардери“, но пасусите што ги видел очевидец на Ројтерс не го спомнувале Трамп.

Њујоршката полиција соопшти дека мажот, идентификуван од властите како Макс Азарело од Сент Августин, Флорида, се чини дека не бил насочен кон Трамп или други вклучени во тужбата.

„Во моментов го окарактеризираме како некој вид теоретичар на заговори и одиме оттаму“, рече на прес-конференција Тарик Шепард, заменик полициски комесар.

Во онлајн манифест, човек со тоа име рече дека се самозапалува и им се извини на пријателите, очевидците и спасувачите. Објавата зборува за „апокалиптичен фашистички удар и ги критикува криптовалутите и американските политичари, без сепак конкретно да го издвои Трамп.

Мирисот на чад можел да се почувствува на местото на настанот набргу по инцидентот, според очевидец на Ројтерс, додека полицаец ја испрскал земјата со апарат за гаснење пожар. Во тоа време на местото на настанот имало ранец кој тлеел и запалка на гас.

Шокантниот инцидент се случи набргу по завршувањето на изборот на поротата за судењето на Трамп, отворајќи го патот за обвинителите и адвокатите на одбраната да продолжат со воведните аргументи следната недела.

Во овој случај, Трамп се изјасни за невин по сите 34 точки од обвинението за фалсификување документи за да ги сокрие парите што ги платил на поранешната порно ѕвезда Сторми Даниелс пред изборите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот